48 De aanslag op de kleine spoorbrug. Waarland was doodsbang. Foto: collectie J. Egbers. Waarland, februari/maart 1995 Joop Zutt. brandstof. Waarland vond een goed voor de hand liggende oplossing. Na de kool- oogst werden de strukken zorgvuldig ver zameld en gedroogd. De hitte van bran dende koolstrukken was geweldig. Alleen het aanslepen van dat spul kon men zowat niet bijhouden. In een vloek en een zucht was zo’n mand met strukken leeg. Voor de controle van de spoorlijn op mogelijke sabotage-daden moesten Waarlandse mannen ’s nacht wachtlopen. Gebeurde er iets, dan werd het dorp aansprakelijk gesteld. De aanslag op de kleine spoor brug over de ringsloot van de Slootgaard deed iedereen de schrik om het hart slaan. De Duitsers namen soms gruwelijk wraak op dergelijke aanslagen. Bij een vorige aanslag op de spoorbrug in Waarland had den ze als represaille het huis van dokter Groenhart uit Dirkshom in brand gesto ken. Waarland was doodsbang, gelukkig bleef de wraak in dit geval uit. Er zou nog verteld kunnen worden over de razend snelle waardevermindering van het geld. Geld was er in overvloed, maar het had geen enkele waarde. Je kon er niets voor kopen. Het enige pluspunt was, dat alle schulden met dat vrijwel waardeloze geld werden afgelost. Met uitzondering van een lening aan de Waarlandspolder en de Banne Harenkarspel waren alle leningen bij de plaatselijke Boerenleenbank com pleet afgelost!De laatste weken voor het einde van de oorlog duurden tergend lang. Elk moment zou Duitsland de strijd kun nen opgeven, maar tot welke wandaden zou het misdadig regiem nog in staat zijn? Iedereen zat met smart te wachten op het einde, dat volgens de radio elk moment zou komen. Toen dan ook op de avond van de 5e mei de kerkklok begon te lui den, werd iedereen stil. Zou het nu toch waar zijn? Het gevoel van bevrijding, opluchting en blijdschap laat zich met geen pen beschrijven. thee en suiker waren ook op de bon niet meer te verkrijgen. De waterleiding en elektriciteit vielen uit, telefoonverkeer was niet meer mogelijk. Kleding en schoenen werden tot op de draad afgedra gen. Wilde men iets organiseren zoals een vergadering of toneelvoorstelling, dan moest daarvoor eerst toestemming wor den verkregen. De toneelvereniging ’Ons Genoegen moest voor het opvoeren van het toneelstuk ’Het zwarte schaap’ eerst langs het Departement van Volksvoor lichting en Kunsten te ’s-Gravenhage. De censuur had moeite met deze, in hun ogen, dubbelzinnige titel!! Uiteindelijk werd ’welwillend’ toestemming verleend. Verteld zou kunnen worden over het raam van Non Kossen. In de nacht van '16IT1 mei 1942 werd bij hem een raam inge gooid. Kossen, lid van de NSB, was van mening dat deze snode daad uit politieke motieven was gepleegd. Hij eiste dat de gemeente Harenkarspel de schade zou betalen. Burgemeester Nolet gaf niet thuis. Kossen beklaagde zich bij Pro- cureur-Generaal J. Feitsma. De politie moest proces verbaal opmaken. De Procureur schreef een brief naar de Com missaris van de Provincie. Die schreef een brief op poten naar de burgemeester. Nolet betaalde knarsetandend de schade ad 1,85 uit de gemeentekas. Waarland gniffelde. Er is nog niets verteld over de verduistering van huizen en gebouwen, ’s Avonds mocht geen enkel licht naar buiten schijnen, natuurlijk brandde ook de straatverlichting niet. Vliegtuigen zou den zich anders te gemakkelijk kunnen oriënteren. De huizen werden verlicht met een gedeeltelijk zwart geverfde gloei lamp. De laatste maanden van de oorlog werd geen elektriciteit geleverd. Verteld zou kunnen worden over het gebrek aan

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 1995 | | pagina 50