Het verhaal van Joop Zutt. Joop Zutt. 42 De militaire dienstplicht voor Neder landse jongemannen kwam in die jaren natuurlijk te vervallen. Hiervoor in de plaats bedacht de bezetter de Arbeids dienst. Alle achttienjarigen werden via de gemeente aangemeld bij de Nederland- sche Arbeidsdienst in ’s-Hertogenbosch. Deze instantie keurde de arbeidsdienst- plichtigen en na ongeveer een halfjaar werden zij opgeroepen voor de Arbeids dienst. Als wapen kregen zij een schop en gedreigd, vond een aantal mensen het toch maar beter een radio in te leveren. Dat werd dan wel een krakkemikkig en oud exemplaar. De goede toestellen wer den verborgen. Cor Dekker raakte op deze manier van al zijn tweedehands radio’s af. Gevolg van de Duitse aktie was wel, dat de Waarlanders niet meer open lijk naar Radio Oranje konden luisteren. Dit gebeurde in het vervolg heimelijk en daardoor werd het echte nieuws niet lan ger vrijelijk doorverteld. De mensen waren van hun betrouwbare nieuwsbron verstoken. mochten zij spitten. Spitten in de pas drooggelegde Noord-Oostpolder, spitten aan de Atlantik-wal, spitten aan de verde digingswerken van de Duitsers. Wanneer hun diensttijd èrop zat mochten ze naar huis. De bezetter was echter in het bezit van hun namen en adressen. In de loop van 1943 werden zij, nu tezamen met ook oudere mannen, opgeroepen voor de bezettende macht. Aan het zo rustige dorp waren tot dan toe de meeste dwangmaat regelen van de bezetter voorbij gegaan. Een maatregel, afgekondigd eind mei 1943, raakte echter praktisch iedereen. De Duitsers verwachtten, dat bij een nade rende invasie, de bevolking via de radio instructies zou krijgen om in verzet te komen en sabotage-akties te ondernemen. Besloten werd alle radio’s in beslag te nemen. Iedere rechtgeaarde Nederlander luisterde bijna dagelijks naar de uitzen dingen van de Engelse radio, Radio Oranje of De Brandaris, ondanks dat dit al in juni 1940 nadrukkelijk was verboden. De mensen hunkerden echter naar nieuws, liefst hoopvol nieuws, uit een betrouwbare bron. De Duitsers dachten de aktie vrij gemakkelijk te kunnen uit voeren door het inbeslagnemen van het register van houders van luistervergun- ningen. Dat viel tegen. De meer dan één miljoen kaarten leenden zich niet voor controle. Een andere poging werd ge daan. Rauter gaf de Nederlandse politie opdracht om in de ochtend van 9 juni 1943 bij de radiohandelaren de sinds ’37 bijgehouden verkoopregisters in beslag te nemen. Heel wat politiemensen seinden de handelaren tijdig in en die moesten dan maar zelf zien hoe ze dit oplosten. Cor Dekker, de vader van Broer, was in Waarland een bekend figuur. Op velerlei terrein was hij aktief: kassier van de Boerenleenbank, postkantoorhouder, elektricien, rijwielhandelaar en taxi chauffeur. Via, via kreeg ook hij de tip over wat hem de volgende dag te wachten stond. Hij had tot dan toe zijn verkoopre- gister keurig bijgehouden. In overleg met zijn vrouw Agie Veldman bedacht hij een afdoende oplossing. Het register werd verbrand en over een blok met giroformu- lieren werd de inktpot omgekieperd. Cor was nog wel bang dat de inkt niet tijdig zou zijn opgedroogd. De volgende mor gen meldden wachtmeester de Weijze en onbezoldigd veldwachter Kempers zich bij huize Dekker. Cor en Agie disten een fraai verhaal op over één van de kinderen, die de inktpot had omgegooid. Het regis ter was daardoor zo verknoeid dat hij het maar had weggedaan. Als bewijsstuk liet hij de giroformulieren zien. De Weijze en Kempers namen dit verhaal keurig op in hun procesverbaal en keerden onverrich ter zake terug naar Dirkshom. Cor pikte nog een klein graantje mee van de Duitse aktie. Toen met strengere straffen werd 1| i

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 1995 | | pagina 44