Staken in Waarland. Uit betrouwbare bron. Cor Dekker op rapport. Vaak maakten de Waarlandse tuinders, in alle ’Gemütlichkeit’, een praatje met deze eenzame soldaat. Heel vervelend was het dat de kranten waren gecensureerd en dat het verboden was naar Radio Oranje of de Engelse zender te luisteren. Ook werden veel produkten schaars. Alles kwam op de bon. Om bonnen te verkrijgen moest men met het persoonsbewijs, een keer in de maand naar het café van de Weduwe Stoop. Had je eenmaal bonnen, dan waren de produkten vaak niet in voorraad. Het leven werd langzaam maar zeker schraal. De April-Mei-staking opende voor veel mensen de ogen voor het kwaad van de Op donderdag 29 april 1943 werd door de Wehrmachtbefehlshaber in den Nieder- landen Christiansen bevolen, dat alle voormalige soldaten van het Nederlandse leger terstond in krijgsgevangenschap moesten terugkeren en dat zij naar Duitsland zouden worden afgevoerd. Dit bevel veroorzaakte een geweldige beroe ring in Nederland. Begonnen vanuit Twente, ging Nederland op grote schaal in staking. Zo ook in West-Friesland, zo ook in Waarland. Zaterdag 1 mei werden de mensen gewaarschuwd: ’’Stop met je werk, we staken. Heel Nederland staakt!” De tuinders hadden feitelijk geen benul hoe ze aan deze oproep gestalte moesten geven. Velen gingen die morgen maar naar de kerk. Na afloop van de viering konden ze met elkaar overleggen hoe ver der te handelen. Een aantal ging de polder in en probeerde de werkenden te bewegen de spade te laten rusten. Freek van Schagen en Dirk Dekker (Bram) zagen dat de Waarlandsmolen nog in bedrijf was. Zij togen naar molenaar Toon Broersen en eisten dat de molen zou wor den stilgezet. Toon liet zich door hen niet zomaar de wet voorschrijven en zei dat hij slechts opdrachten van het polderbestuur had op te volgen. Het meningsverschil liep stevig uit de hand. Freek van Schagen, bekend met de werking van een molen, probeerde door middel van de vang de molen stil te zetten. Er vielen klappen en Freek raakte tegen de grond. De molenaar hield de zaak draaiende tot de opdracht om de molen stil te zetten van het polderbestuur kwam. Uiteindelijk kwam alle bedrijvigheid in ons dorp tot stilstand, evenals in vele andere Westfrie- se dorpen. De Duitsers traden met bruut geweld op tegen de stakers. Hoofd van de SS in Nederland, Rauter, paste het politie- standrecht toe. Tachtig mensen werden gefusilleerd. Op straat waren nog eens 95 Nederlanders doodgeschoten. Hulp vanuit Engeland was niet te verwachten. Dat de staking in Waarland ook een dodelijk slachtoffer zou eisen, had niemand in ons dorp zich kunnen voorstellen. Een Duitse patrouille schoot onmiddellijk. Piet Pater viel dodelijk getroffen neer. Arnold Lantman beschrijft in dit nummer de toe dracht van een uit de hand gelopen mo ment tijdens de stakingsdagen, de reactie van de bezetter daarop en de noodlottige afloop. Lang was het parool in Waarland: Gewoon doen, niet mee bemoeien, het zal wel overgaan. Nu gingen voor velen pas de ogen open voor de harde realiteit van de bezetting. rappowteeren;------ Door ons is op Woensdag 9 Juni 1943 een nader on derzoek. ingesteld en gehoord de navolgende radiohandelaren. -CORKEDTS DEKTEft, - wonende te Harenkarabel Waarland wijk D.Nb53,die verklaarde; "Aan mij is wel een afleverings-register uitgereiktdoch hier is een pot inkt,door een mijner kinderen over gegooid en was niet meer leesbaar. Dat hier inkt over gegooid was, bleek/üit het feit,dat Dekker een giroblok vertoonde,hetgeen er naast gelegen had en eveneens met inkt was besmeurd.Re den waarom ik het heb weg gedaan.Een nieuw heb ik later niet meer aangevraagd omdat het niet meer werd gebruikt - Naar aanleiding van een schrijven van den Geweste-' lijk Politie President te Amsterdam d.d. 5 “uni 1943 No.P 372-43,waarbij de in beslagneming verkoopregisters van er kend Radlo-handelaren werd verzocht en in opdracht van den Heer Politlegezagdrager te Hargakarsoel,hebben wij.Marlnus Willem de Tejjze,wachtmeester der Marechaussee;en Theodorus Kempers.onbezoldigd rijksveldwachter,overgegaan naar de Marechausseebeiden behoorende tot de Groep Schoor1 en de post IHrkshorn, UEdelAchtbare beleefd het navolgende te 41

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 1995 | | pagina 43