Het leek mee te vallen. Drie keer hoger. Om de voedsel voorziening van het Nederlandsche volk te verzekeren. Nederland de strijd niet onmiddellijk zou staken, zouden Amsterdam en Utrecht eenzelfde lot treffen. Generaal Winkel man moest voor dit brute geweld het hoofd buigen. Nederland capituleerde. Voor Jan Stoop en zijn maten kwam een eind aan de vijf meest bewogen dagen uit hun leven. Vuurcontact met de vijand hadden ze echter niet gehad, ze hadden geen schot gelost. Nadat Frankrijk de strijd had gestaakt, waren de meeste Waarlanders ervan over tuigd dat Duitsland niet meer verslagen kon worden. Men probeerde daarom zich zo goed en zo kwaad mogelijk aan te pas sen aan de nieuwe machtshebbers. Het tuindersdorp Waarland pakte de draad van het dagelijkse leven weer op, immers het landwerk wachtte. De Nederlandse regering had zich ten aanzien van de voedselvoorziening goed voorbereid. De land-en tuinbouw en veehouderij werden al streng gecontroleerd op opbrengst en afzet van de produkten. Van import-goe- deren waren grote voorraden aangelegd. De organisatie was in handen van het Rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd. Controleurs van de Crisis Controle Dienst zagen erop toe dat de tuinders hun produkten in voldoende mate afleverden. De tuinders mochten tot hun voldoening ervaren, dat na de moei lijke crisisjaren, de kool, aardappelen, uien, erwten en bonen goede prijzen opbrachten. In korte tijd gingen de prijzen we] drie keer over de kop. Van de bezetter ontdekte men weinig. Duitse soldaten zag men in die eerste jaren zeer sporadisch. Slechts een enkele Duitse patrouille zag men in ons dorp. Wèl bijzonder was de wachtpost midden in de polder. In de Groet op het land van Jaap Pancras stond een klein houten optrekje. Eén soldaat moest daar vierentwintig uur op wacht staan. Per telefoon had hij kontakt met zijn in Kalverdijk gelegen onderdeel en zo moest hij de komst van vliegtuigen doorgeven aan het daar opgestelde lucht afweergeschut. Met een bootje kwam vanaf de Waarlandsweg de aflossing. Het ’kloeten’ was voor hen een ware straf. alles min of meer bij het oude zou blijven. Niemand had op dat moment door, dat Seyss-Inquart, de Reichskommissar, de opdracht had gekregen om van Nederland een nationaal-socialistisch land te maken. Nee, het leek allemaal nogal mee te val len. Jan Stoop was krijgsgevangen ge maakt en ondergebracht in de Kromhout- kazeme te Utrecht. Vol spanning wachtte hij daar met zijn lotgenoten op wat komen zou. Groot was de blijdschap toen Seyss- Inquart bij zijn aanstelling in Nederland aankondigde dat alle krijgsgevangenen naar huis mochten terugkeren. Begin juni waren alle Waarlandse soldaten gelukkig weer thuis. 14 Mei 1940 capituleerde Nederland en werd ons land bezet door de Duitsers. Veel Nederlanders hoopten dat de Duitsers toch wel èrgens tot staan zouden worden gebracht. Het mocht echter niet zo zijn. België capituleerde, Duinkerken werd door de Engelsen ontruimd. Nog verdween de hoop niet. Aan de Fransen zouden ze zeker een tegenstander van for maat krijgen. Valse hoop. Frankrijk moest op 22 juni 1940 de wapens neerleggen. De Waarlanders hadden geen enkele notie van wat een bezetting eigenlijk inhield. Velen dachten dat de Duitsers onmiddel lijk en onder dwang de Duitse wetten zouden invoeren en dat Nederland tot een deel van Duitsland zou gaan behoren. Toen dit echter uitbleef, kwam er een gevoel van opluchting. Een gevoel, dat 40

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 1995 | | pagina 42