Van Amersfoort. Infanterist Jan Stoop. Een abnormale toestand. Hoe verliep de strijd aan de Grebbelinie? Jan Stoop was gewoon bang. Het was oor log. Een volstrekt abnormale toestand. Overal in de nabije omgeving werd gevochten, overal ronkten motoren van vijandelijke vliegtuigen. Bommen gier- toch waar zijn? Is Nederland nu toch in oorlog?” Medeleven ging uit naar de families, die één van hen aan het front wisten: Jan Stoop, Arie Komen, Siemen Hoek om er maar een paar te noemen. En hoe zou de oorlog verlopen? Had Neder land nog een kans tegen het zo machtige Duitsland? De radio was op dat moment de enige nieuwsbron. Koningin Wilhel mina liet door de radio een vlammend protest horen tegen de Duitse inval. De legercommuniqués gaven de eerste dag nog een optimistisch beeld van de strijd. De waarheid bleek al spoedig heel anders te zijn. den omlaag en ontploften. Niemand, ook een soldaat niet, zou dat zomaar kunnen verwerken, elk beeld betekende gevaar, voorspelde pijn, verminking, de dood. Alle soldaten van het 21e regiment infan terie waren bang. Zij moesten de zoge naamde voorposten bezetten en zouden daardoor de eerste klap van de vijand moeten opvangen. Nieuws kregen ze nau welijks. Wèl zagen ze van verschillende kanten Nederlandse soldaten, die zich terugtrokken van de IJssellinie. Wèl za gen ze Duitse vliegtuigen doelen aanval len in de buurt van Rhenen en Achterberg. Wat waren ze bang. Luitenant Appel pro beerde de manschappen nog een beetje gerust te stellen. De vijand zou er hier niet doorkomen, het gehele voorterrein was immers geïnundeerd. Dit deel van de Grebbelinie was perfect in orde en zou die moffen wel kunnen tegenhouden. Tot hun ontzetting bleek echter dat de vijand op verschillende plaatsen de linie had door broken. De Commandant van het veldle ger generaal van Voorst tot Voorst wist, dat wanneer de Grebbelinie op één punt werd doorbroken, hij de hele linie moest opgeven en ontruimen. Maandag 13 mei 1940 kreeg het 21e regiment Infanterie opdracht de voorposten te verlaten, ’s Avonds om half elf trokken zij zich terug langs de bosrand van de Leusderheide, via Zeist en De Bilt naar Utrecht. De Duitsers bombardeerden op dinsdag 14 mei 1940 Rotterdam. Wanneer De eerste dag bereikten de Duitsers de Grebbelinie. Limburg en Noord-Brabant werden in korte tijd onder de voet gelo pen. De Moerdijkbruggen werden door parachutisten veroverd. Het Regerings centrum en het Algemeen Hoofdkwartier van de legerleiding probeerden ze ook op deze manier in handen te krijgen. De SS Leibstandarte ’Der Führer’ wist met felle aanvallen forse bressen te slaan in de Grebbelinie. De stad Amersfoort, waar van de omgeving onder water was gezet, zou in de vuurlinie komen te liggen. Besloten werd het gebied te evacueren. De tweede oorlogsdag ging al snel de mare door Waarland, dat er evacués uit Amersfoort zouden komen. In de hele gemeente Harenkarspel moesten 2.800 mensen worden ondergebracht, waarvan ongeveer 780 in Waarland. In één dag zou het inwonertal van Waarland zich bijna verdubbelen, ’s Avonds om half zeven kwam een lange stoet vluchtelingen Waarland binnen. Zij kwamen lopende vanaf het station Noord-Scharwoude. Ontredderde mensen, van huis en haard verdreven, die slechts het hoognodige hadden kunnen meenemen. Als het maar enigszins mogelijk was, werd een volle dig gezin op één adres ondergebracht. Dat lukte natuurlijk niet altijd. Waarland nam echter iedereen liefdevol op. 39

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 1995 | | pagina 41