BIJ ONS GEBEURDE TOCH NIKS De Grebbelinie. Als een dief in de nacht. 10 mei 1940. 3.45 uur. X-Zeit, het door Hitler bepaalde tijdstip van de aanval. Hij was al eerder van plan geweest de aanval in het Westen in te zetten. Alleen de weersomstandigheden hadden voor enig uitstel gezorgd. Op deze stralende morgen overviel hij ons land, als een dief in de nacht. In de nacht van 9 op 10 mei hoor den de mensen het geluid van een groot aantal vliegtuigen. De algemene gedachte was dat het Duitse vliegtuigen waren op weg naar Engeland. Halverwege de Noordzee keerden de bommenwerpers echter om en vielen onverhoeds het vlieg veld Bergen aan. Op dit vliegveld stond de helft van alle moderne jachtvliegtuigen van de Nederlandse luchtmacht. Slechts één jager wist te ontkomen. In die vroege ochtend schrok Waarland wakker. De hui zen trilden en de ramen rammelden door het bombardement op Bergen. Vanuit Waarland kon men in de verte zwarte rookkolommen zien van de brandende vliegtuigen en hangars. Mensen kwamen op straat met de bange vraag: ”Zou het Nazi-Duitsland viel samen met Rusland op 31 augustus 1939 Polen binnen. Engeland en Frankrijk verklaarden hierop de agressor de oorlog. De Tweede Wereldoorlog werd op 1 september 1939 een feit. Het strikt neutrale Nederland kondigde de mobilisatie af. Alle soldaten moesten met spoed opkomen. Jan Stoop Gz. moest zich op 31 augustus 1939 mel den in Den Helder. Dat was zijn opkomst- plaats voor de zogenaamde vóór-mobili- satie. Hij had er zwaar de pé over in. Hij was net vier weken getrouwd met Agie Droog. Ze hadden een mooi huis betrok ken aan de Kerkweg D 18b en hoopten met elkaar een goede toekomst tegemoet te gaan. Samen met zijn broer Jacob had hij een, voor Waarlandse begrippen, groot tuindersbedrijf van negen hectare. En dan word je vier weken na je trouwen gemo biliseerd. Het was in de vorige oorlog voor Nederland ook met een sisser afge lopen, dat zou ook nu wel zo gaan. Nederland was immers neutraal. Na opkomst in Den Helder moest hij met zijn compagnie vertrekken naar Scherpenzeel, een dorpje in de buurt van Amersfoort. De Wanneer je met mensen uit Waarland spreekt over de Tweede Wereldoorlog, dan krijg je bijna altijd te horen: ”Ach, er gebeurde hier toch zowat niks. We hadden te eten. Er is bij ons niet gevochten, er is niks vernield. We had den niet zo gek veel last van de mof fen”. Ongetwijfeld zijn deze woorden waar. In vergelijking met andere plaat sen in ons land is hier weinig gebeurd. Er is in Waarland geen echte honger geleden. Er hebben geen veldslagen plaatsgevonden. Er is in ons dorp door oorlogsgeweld niets vernield. Toch zijn die vijf oorlogsjaren bepaald niet onge merkt voorbijgegaan. Ook in ons dorp heeft die oorlog bij sommige families diepe wonden geslagen. De generatie, die de oorlogsjaren bewust heeft beleefd, heeft die tijd heel intens geleefd, heeft de spanning van die tijd gekend, de angst van razzia’s, het brute geweld, diefstal, hongertochten, de angst voor het water. Ieder heeft zo zijn eigen verhaal en herinneringen aan die vijf jaren. Gebeurde er niks in Waarland? groep bestond voornamelijk uit Noordhollanders en stond onder leiding van luitenant Willem Appel (notaris ter standplaats Obdam). De mobilisatieperio de duurde lang en was voor de manschap pen vooral een tijd van verveling. Jan Stoop kon in verhouding veel gebruik maken van landbouwverlof. Ook wist hij zich een paar keer ziek te melden en zo zijn verlof met een paar dagen te verlen gen. De infanterie, waartoe Jan Stoop behoorde, moest zich richten op de verde diging van de Vesting Holland. De vijand zou, als het al tot oorlog kwam, uit het oosten komen. Ja, daar was men wel van overtuigd. Polen werd in enkele weken onder de voet gelopen. Aan het westelijk front bleef de oorlog beperkt tot enkele schermutselingen. Soms moest de Nederlandse luchtmacht overvliegende Duitse of Engelse toestellen uit het lucht ruim verdrijven. Nederland wilde de neu traliteit strikt handhaven. Plotseling ech ter liep de spanning weer hoog op. Duits land overviel het vredelievende Denemar ken en Noorwegen. Nederland hield de adem in. Duitsland, zo bleek opnieuw, kon je niet vertrouwen. Maar ach, het zou ook nu wel weer overwaaien. 38

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 1995 | | pagina 40