ai Bruin, Braun, Braun. Ze schreeuwden ’’Bruin, Braun, Braun.” Sijbout Groot, die nog op weg naar huis was, werd staande gehouden en hij kreeg te verstaan dat deze Duitse soldaten op zoek waren naar Bruin of Braun. De goede Sijbout wist niet wat hij eraan had. Toch begreep hij dat het om ene Bruin ging. Maar naar welke Bruin werd er dan gezocht? In Waarland was en is het de meest voorkomende achternaam. Een van die soldaten begreep dat er meerdere mensen met deze naam in het dorp woon den. Daarom moest Sijbout Groot maar voorop lopen en alle huizen aanwijzen waarin een Bruin woonde. Zo werden verschillende Bruinen in Waarland opge pakt. Ook Jan Bruin, de bouwer, die net op weg was naar zijn schoonvader Adam Bruin om er twee emmers met water te De Grüne Polizei paradeert.... en jaagt. 34 i' te waren ze tenminste in huis en daar voel den zij zich veilig. Maandagavond 7.50 uur. Ja... daar had je het. Met volle vaart reed er een legergroene bus met de Grüne Polizei, afkomstig uit Alkmaar en Schagen, Waarland binnen. Ze droegen allemaal een helm en waren gewapend. De meesten stapten uit en liepen met het geweer in de aanslag. Enkele soldaten hadden verrekijkers bij zich en daarmee zochten zij de omgeving af, op zoek naar Waarlanders die zich niet aan de spertijd hielden. De Grüne Polizei was een onder deel van de SS en belast met politietaken. Zij dankten hun bijnaam aan het groene uniform dat zij droegen. dachten die Waarlanders wel? Hij was het immers die de rust en orde in het dorp moest bewaren en handhaven. Hij kon het niet verkroppen dat hij zo was behandeld. Hij deed zijn beklag bij één van zijn meerderen. Ook die liet er geen gras over groeien en er werd een beroep gedaan op de Grüne Polizei. Zij moesten maar eens naar Waarland gaan, dan zouden zij met eigen ogen kunnen zien dat het er rom melde. Van de spertijd trokken de meeste mensen zich niets aan. Ze bepaalden zelf wel wat kon en wat niet kon, staken of niet staken. En dat moest maar eens over zijn, zo had Bruines aan een van zijn superieuren laten weten. De Weijze en Kempers hadden van het ongenoegen van Bruines gehoord. Ze waren er niet gerust op. Het leek beide agenten verstandig om de mensen in Waarland te waarschuwen voor het dreigende gevaar. Voor zover mogelijk werden de Waarlanders op de hoogte gebracht en ze kregen de raad om vooral bij huis te blijven en de spertijd serieus te nemen. Ook Gert Veldman werd gewaarschuwd. Tenslotte was hij op pad geweest om sympathie voor de sta kingen te krijgen. Veldman wist op zijn land een veilig heenkomen te vinden. Het was die dag goed weer geweest, het zonnetje scheen volop. Het mooie weer paste eigenlijk niet goed bij de gebeurte nissen van die dag. Maandagavond 7.30 uur. Er was een voelbare spanning in Waarland. Je voelde dat er iets in de lucht zat. De meeste mensen hadden zich voor genomen om voor 8.00 uur in huis te zijn. Want als er dan wat zou gebeuren, dan

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 1995 | | pagina 36