DE BRUINEN OPGEBRACHT DOOR DE GRÜNEN. hoek Kerk weg Staken of niet staken? Het dorpsplein bij Cor Bruin, de Spar. Dat was de allesoverheersende vraag in het dorp. Gert Veldman, die aan de Kerkweg woonde (het huis wordt nu bewoond door de familie D. Pater), vond dat de mensen in Waarland solidair moes ten zijn en dat zij ook moesten staken. Met nog enkele voormannen ging hij op pad en de huizen langs. Hij probeerde de mensen van het nut van deze stakingsaktie te overtuigen. Meerdere keren kon hij de mensen overhalen om het werk neer te leggen. De tuinders mochten het land niet op, er werd niet gezaaid. Het aardappel- pootgoed bleef in de bewaarplaats. De melkboer mocht niet meer met melk langs de weg, de bakker mocht het brood niet verkopen en de molenaar van de Waar- lands molen mocht niet meer malen. Maandagmorgen vroeg kwam Jan Buis man ’de gistkoning’ van het Niedorper- Verlaat in zijn oude Fordje naar Waarland om bij de plaatselijke bakkers gist voor de nieuwe week af te leveren. Opgeschoten jongens vonden dat ook Buisman zich bij deze staking moest neerleggen en pro beerden zijn autootje van de weg af te duwen Een bus vol Grüne Polizei naar Waarland. Willem Bruines, die sympathie had voor de NSB-ers, liet het er niet bij zitten. Wat vele Waarlanders. Willem Bruines maakte rechtsomkeert en reed Waarland uit. Hij voelde zich belaagd en beledigd Het dorpspleintje bij Cor Bruin: een plek voor nieuws en kattekwaad. Cor Bruin, getrouwd met Ant Nieuwboer, was een van de vier dorpskruideniers in Waarland. Op de hoek van de Kerkweg- Veluweweg had hij zijn nering. Op het pleintje voor zijn winkel vond de jeugd van Waarland vertier of werd er katte kwaad uitgehaald. In de oorlogsjaren zag je daar ook wel ouderen uit het dorp. Ze hoorden er de nieuwtjes en ook de aange- kondigde stakingen waren onderwerp van gesprek. Zondag 2 mei was het onrustig in Waarland. Veel jonge mannen konden zich niet vinden in een staking. Willem Bruines, die in Nieuwe Niedorp woonde, was opperwachtmeester bij de Mare chaussee en rekende ook Waarland tot zijn werkgebied. In Dirkshom woonde Marinus de Weijze; hij was ook mare chaussee. Zijn plaatsgenoot Theo Kem- pers was gemeentelijk veldwachter. Als Bruines op zijn motor met zijspan door Waarland reed, dan zette dat kwaad bloed bij de mensen, maar verder stoorden zij zich niet aan deze man. Op deze avond was dat anders. Nu werkte zijn aanwezig heid als de bekende rooie lap op de even zo bekende stier. De vlam sloeg in de pan en Bruines werd uitgejouwd en gesard. Bij een plotselinge draaimanoeuvre met z’n motor verloor hij z’n evenwicht en daar lag hij. Dit tot grote hilariteit van de Eind april 1943 liet Christiansen, ’Wehrmachtbefehlshaber’ in Neder land, een proclamatie uitgaan waarin werd bepaald dat de leden van het voormalige Nederlandse leger opnieuw in krijgsgevangenschap zouden worden weggevoerd. Het liet zich aanzien dat de bezetter met dat bevel ons land in één klap wilde beroven van honderd duizenden mannen. Deze maatregel leidde tot veel protesten en veel mensen gingen spontaan in staking. Ook in West-Friesland was er sprake van aktiebereidheid. In Waarland deed niet iedereen aan deze staking mee. Som mige mensen zagen het nut er niet van in, anderen staakten niet uit principe. Dit verschil van opvatting leidde soms tot enig ongenoegen of kleine ongere geldheden. 33 i

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 1995 | | pagina 35