Jan Nieuwboer. Kruisverhoor. Door een klein luikje zicht op de gang van zaken in de verhoorkamer. Foto: collectie Jan IJ ff. Dirk Stoutjesdijk inlichtte over de ver blijfplaats van Jan Nieuwboer. Binnen enkele minuten was Robertsen bij Kuijs. Hoewel de familie aan tafel zat, was de winkeldeur zoals gewoonlijk niet op slot. Weldra stond Piet Kuijs oog in oog met deze overloper. Robertsen zette een ge weer op de borst van Piet Kuijs. Die kon niets anders doen dan zich overgeven. Ook Jan Nieuwboer kwam tevoorschijn. ’’Waarom doe je je ouders zoveel verdriet en angst aan?” brieste Robertsen naar Jan Nieuwboer. Jan Nieuwboer mocht nog even naar huis. Daar eigende Robertsen zich nog wat rookwerk toe. Met z’n drieën gingen zij naar Noord-Schar- woude. In het gemeentehuis werden de twee Waarlanders verhoord. Langedijk had in die tijd de NSB-burgemeester Dirk Stoutjesdijk. Deze was nog niet officieel geïnstalleerd, maar hij wierp zich toch al op als regionaal leider. Zowel het verhoor van Jan Bruin als dat van Piet Kuijs en Jan Nieuwboer werd heimelijk afgeluisterd door de onder grondse van Langedijk. Op de zolder van het gemeentehuis konden de leden van het verzet horen wat Stoutjesdijk en de zijnen aan de gearresteerden vroegen. Door een klein luikje hadden ze ook zicht op de gang van zaken in de verhoorkamer. De NSB-burgemeester was vooral nieuws gierig naar de wijze van werken van de ondergrondse in Waarland en het aantal mensen dat daar deel van uitmaakte. Natuurlijk wilde hij ook namen weten om zodoende ook deze mensen te kunnen oppakken. Het laat zich raden dat de man nen uit Waarland weinig mededeelzaam waren. Zij wisten zogenaamd van niets. Maar Stoutjesdijk was goed ingelicht door Robertsen en Verkerk. Het was dan ook niet verwonderlijk dat Jaap Bakker werd opgepakt en dat ook hij zich moest verantwoorden voor zijn daden. Hij was tenslotte de man die pasfoto’s voor de valse persoonsbewijzen maakte. Die nacht bleven Bakker, Kuijs en Nieuwboer in de cel in het gemeentehuis. De volgen de morgen werd Jan Bruin van zijn tuin derij opgepakt en opgebracht. De drie andere mannen werden evenals Arnold Henselmans in de boeien geslagen en lopend gingen zij naar het station Noord- Scharwoude. Daar werden ze in een goe derenwagon geduwd en op transport naar Alkmaar gezet. Marie Zutt, de verloofde van Piet Kuijs, reed ook mee. Piet beloof de haar toen: ”Als ik weer thuis kom, gaan we trouwen.” Op het station van Alkmaar was het een drukte van belang. Er waren veel mensen op de been. Natuurlijk zagen zij de gevangengenomen mannen. Door met enkele geweren te zwaaien en een paar kogels af te schieten wisten de Duitsers de rust op het station te herstel len. Op het perron liepen ook enkele men sen van de ondergrondse uit Langedijk. Zo kon Jan Bruin aan een van hen de vol gende boodschap meegeven: ’’Zorg er voor dat ze ’Ome Gert’ niet pakken”. ’Ome Gert’, een oudere man, was er per soonlijk getuige van geweest, dat de Duitsers in Alkmaar in koelen bloede een jonge verzetsman doodschoten. Vlak voor deze fusillering had deze jongeman een pak met informatie voor de ondergrondse aan ’ome Gert’ afgegeven. Dat verhaal en de namen van enkele Alkmaarse verzets mensen had ’Ome Gert’ bij Jan Bruin in het bijzijn van Verkerk verteld. 29

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 1995 | | pagina 31