Ondergrondse in moeilijkheden. Arrestatie van Kuijs en Nieuwboer. 28 Een recente foto van Jan Bruin 'de bouwer’. Verkerk bij Corrie op de kamer. Zondag avond tegen elven (in Waarland trok bijna niemand zich iets van de spertijd aan) kwam Piet Kuijs per fiets bij zijn meisje Marie Zutt vandaan. Bij de hoek Kerk- weg-Veluweweg stonden enkele mannen uit Waarland. Zij wisten Piet te vertellen dat de Duitsers op zoek waren naar Jan Nieuwboer. Robertson en enkele Duitse soldaten informeerden bij Piet en Sijtje Nieuwboer naar hun zoon Jan. Hij was niet thuis. Op het pleintje bij de SPAR- winkel van Cor Bruin werd besloten dat er enkele posten moesten worden uitge zet. Op deze wijze hoopte men Jan te kun nen waarschuwen om hem uit de handen van de Duitsers te kunnen houden. Op de Veluweweg werd bij de boet van Jan Noordstrand (de meeste mensen in Waar land noemden hem echter Jan Deen) gepost. Dit is nu het woonhuis van Remco Broersen. Ter hoogte van de kapperszaak van Piet Gelder aan de Weelweg stond een tweede groepje mannen. Piet Kuijs postte op de Kerkweg nabij het café ’De Tortelduif’. Via deze weg ging Jan Nieuwboer naar zijn ouderlijke woning naar huis. Hij had toen niet de indruk dat daarmee alles voorbij zou zijn. Maandag 3 april ging Piet Kuijs, zo goed en zo kwaad als het ging, weer aan het werk. Bij de familie Nieuwboer bracht hij weer een portie roomboter, die speciaal voor hen door de zuivelfabriek in Lutjewinkel beschikbaar was gesteld. Marie Nieuwboer, de zuster van Jan, was thuis. Buiten liep Cor Kamper, die bij vader Nieuwboer werkte, zenuwachtig heen en weer. Piet Kuijs liet Kamper weten waar Jan zich schuilhield en dat hij ’s avonds naar de boerderij van Piet Bakker aan de Oostkade (tegenwoordig bewoond door de familie Klippel) zou worden gebracht. Daar waren wel meer onderduikers. Op deze afgelegen boerde rij kwam bijna niemand. Bij het binnengaan van de voorkamer zag Piet Kuijs de man zitten, die hij vrijdag de weg naar het ’Gemeentehaus’ in Lange- dijk had gewezen, samen met Jan Ver kerk. Het begon bij Piet te dagen en hij maakte dat hij weg kwam. Het was hem duidelijk dat deze twee mannen niet te vertrouwen waren, dat zij heulden met de Duitsers. Toen Robertsen en Verkerk bij Nieuwboer opstapten zagen zij Cor Kamper. Zijn zenuwachtig gedrag was aanleiding om hem te verhoren. Onder bedreiging van geweld liet Kamper weten waar Jan Nieuwboer zich schuil hield. Jan Verkerk ging naar Langedijk, waar hij Het was duidelijk dat het verraad door Jan Verkerk verstrekkende gevolgen had voor het ondergronds verzet in Waarland. Een angstig gevoel bekroop de mensen. Zij die aan een onderduiker onderdak boden werden plotseling argwanend. Was de man die bij hen logeerde wel te vertrou wen? Tijdelijk was het voor de tussenper sonen in Waarland moeilijk om nieuwe adressen voor onderduikers te vinden. De mensen werden voorzichtiger. Toen Corrie Bruin bij Gert en Claartje Lant- man, die aan de Veluweweg in hun woon huis een kleine kruidenierswinkel had den, boodschappen kwam halen vroeg zij terloops: ’’Hebben jullie ook een onder duiker, is dat wel vertrouwd?”, waarop Claartje antwoordde: ”Er is niks aan de hand, dat zit wel goed.” aan de Nieuwboerweg. Zodoende kon Piet Kuijs hem opvangen en hem vertel len dat hij werd gezocht. Er werd besloten dat hij die nacht bij de familie Kuijs kon blijven. De twee andere posten werden ingelicht dat Jan onderdak had en dat zij konden gaan slapen. Het was toen nog niet bekend dat Jan Bruin de bouwer door de Duitsers was opgepakt en naar het gemeentehuis van Langedijk was overge bracht. Daar was hij verhoord en over het werk van de ondergrondse in Waarland stevig aan de tand gevoeld. Hoewel hij en zijn vrouw aan een onderduiker onderdak hadden geboden, mocht Jan Bruin terug gs I

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 1995 | | pagina 30