TIEN WEKEN WETERINGSCHANS. Onderdak voor een onderduiker. Het verraad. Jan Verkerk. In januari 1944 werd Jan en Corrie Bruin gevraagd of zij een onderduiker wilden opnemen. Ondanks het feit dat zij een gezin hadden met vier jonge kinderen, Gaath, Cees, Ad en Theo en dat Corrie van een vijfde in verwachting was, lieten zij Jan Nieuwboer weten dat er voor een onderduiker nog wel een plaatsje vrij was. Zij woonden in een stolpboerderij die achter in het land dichtbij de spoordijk stond. Slechts per schuit of via een padak- ker was hun woning te bereiken. De orga nisatie van het verzet en de ondergrondse was niet in Waarland gehuisvest. Jan Nieuwboer was een van de tussenperso nen in ons dorp. Als zodanig was hij nadrukkelijk betrokken bij het werk van het verzet. Vanuit de ondergrondse in Langedijk was er een verzoek gekomen om Jan Verkerk onder te brengen. Volgens de broers Cees en Arnold Henselmans, van het gelijknamige aannemersbedrijf uit Noord-Scharwoude, was er in Waarland nog wel ruimte om een of meerdere onderduikers te plaatsen. Naast Jan Nieuwboer was o.a. ook Willem Dekker, getrouwd met Sien Kuijs, aktief betrok ken bij het werk van de ondergrondse in Waarland. Van Jan Verkerk was bekend dat hij als vrijwilliger bij de Waffen-SS in Rusland was geweest. Daar wilde hij weg en toen hij in Nederland aankwam, liet hij weten dat hij zich volledig van de bezetter had afgekeerd. Hij wilde onderduiken en met het verzet samenwerken. Vanuit Zaandam kwam hij naar Waarland en hij had bij Jan en Corrie Bruin zijn twaalfde onderduik adres. Verkerk kwam oorspronkelijk uit de bollenstreek in de Zuid. Hij werd door Jan en Corrie Bruin gastvrij opgevangen en vond bij hen een thuis. Zijn bed stond in het vierkant van de boerderij en in deze ruimte kon hij zich vrij bewegen. Met Piet Kuijs en Jan Nieuwboer had hij regelma tig kontakt. Zij zorgden er voor dat Verkerk bij Jaap Bakker, drogist en foto graaf in Noord-Scharwoude, enkele pas foto’s kon laten maken en dat hij een vals persoonsbewijs toegeschoven kreeg. En kele maanden later bleek dat Verkerk met een geheel andere bedoeling naar Waar land was gekomen. Hij pleegde verraad, waardoor aan zijn verblijf aan de Veluwe- weg abrupt een einde kwam. Tijdens de Tweede Wereldoorlog wer den veel mannen door de Duitsers opgepakt en naar het Huis van Bewaring aan de Weteringschans te Amsterdam overgebracht. In het voor jaar van 1944 werden drie mannen uit Waarland naar deze gevangenis ge bracht en ze maakten daar angstige tij den door. In het hartje van de hoofd stad werden zij ruim twee maanden gevangen gehouden. Zij, het ging om Jan Bruin de bouwer, Piet Kuijs en Jan Nieuwboer, waren het slachtoffer van ’onderduiker’ Jan Verkerk, die als infiltrant de ondergrondse in Waarland en omgeving probeerde op te rollen. Bijna eenenvijftig jaar later vertellen Jan Bruin en Piet Kuijs over hun gevangenneming en hun verblijf in de S.S.-Polizeigefangnis. Piet Kuijs, die in de melkzaak van zijn ouders aan de Kerk weg werkte, ventte in Waarland en omgeving met melk en ande re zuivelprodukten. Vrijdag 31 maart 1944 kwam hij op de Laanderweg ene Robertsen tegen. Deze man vroeg hem met een sterk Duits accent naar het ’Gemeentehaus’ van Langedijk. Piet ver telde hem hoe hij moest rijden om er te komen. Diezelfde dag kwam de vrouw van Jan Verkerk naar Waarland en in het huis van de familie Bruin sprak zij lange tijd met haar man. Er werd slaapruimte nu verdwenen stolp vrijgemaakt, zodat zij wat langer bij haar van Jan en Corrie Bruin, man kon blijven. Jan Bruin ging bij zijn via een padakker te berei- kinderen slapen en zo kon de vrouw van ken. 27

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 1995 | | pagina 29