EEN RETOUR DUITSLAND. Het huurcontract. Op transport. In de val. Jan Volkers in gesprek met een controleur van de Crisis Controle Dienst. En dat stond Jan Volkers slecht aan. Zijn broer Klaas en hij waren in 1944 aan de Kerkweg een bollenbedrijf begonnen en zij huurden dat stuk land van opa Volkers. De oude man wilde de verkoopsom con tant ontvangen. Jan en Klaas echter waren bang dat het geld na de oorlog niets meer waard zou zijn. En die redenering kwam uit. Klaas en Jan Volkers waren huurders en hadden daardoor het recht van eerste koop. Het was wel zo dat zij geen pacht- contract hadden. Dat konden ze alsnog ophalen bij het Landbouwhuis in Haar lem. De volgende morgen stapten Klaas en Jan Volkers op de fiets. Ze reden via Lange ln dit artikel wordt het verhaal van Jan Volkers beschreven. Zijn transport naar Duitsland, de tewerkstelling in Kirchhellen en zijn terugkeer naar Waarland. Hij was toen 24 jaar en bijna één jaar getrouwd met Jaan Pater. Ook zijn broer Klaas, door Jan steevast ’ons Klaas’ genoemd, werd op transport naar Duitsland gezet. Hij was 30 jaar en nog vrijgezel. Het was 20 februari 1945. Zijn vader Piet Volkers was jarig. Op die avond hoorde hij dat de ’oude Potsila’, de bijnaam van zijn opa Klaas Volkers, een groot stuk van zijn land aan Dirk Bekker had verkocht. Donderdag 22 februari werden zij per trein naar Amsterdam gebracht en daar moesten zij een dag blijven. De volgende dag werden zij op transport gesteld naar Duitsland. Bij de grensovergang Glaner- brug in Overijssel stopte de trein een korte tijd. Mensen op het perron wierpen hen enkele stukken brood toe. Degene die bij het raampje stond greep van angst steeds mis, waarop Jan Volkers riep: ”Ik probeer het wel.” Zo kon hij veel mensen in hun treincoupé aan een stuk brood hel pen. De reis ging verder naar Dorsten en vandaar lopend naar Kirchhellen. Die plaats lag ongeveer tien kilometer van dijk, Alkmaar, langs het Noordhollands kanaal en bereikten het pontje van Akersloot. Vandaar verder via Uitgeest en tenslotte kwamen zij bij het Velser pont aan. Daar moesten zij even wachten. Bij het andere pont zagen ze Duitse soldaten staan. "Dat treft. We hebben mazzel”, zei Jan, ”die kunnen ons niet meer controle ren.” Omdat de Duitsers in IJmuiden nog een invasie van de geallieerde strijdkrach ten verwachtten, sloopten ze alle huizen tussen het pont en de noordkant van Haarlem. In dit gebied richtten zij meer dere controleposten in, zodat het voor Jan en Klaas Volkers onmogelijk was aan de Duitsers te ontsnappen. Toen ze bij de andere kant van het Noordzee kanaal aan kwamen, belandden ze in die fuik. Ongeveer vijftig mannen werden daar door de Wehrmacht opgepakt. Klaas en Jan waren landbouwers en dus van de arbeidsdienst of de arbeidsinzet gevrij waard, maar de Duitsers trokken zich daar niets van aan. Hun fietsen werden afgeno men en de ausweizen afgepakt en ver scheurd. Lopend gingen ze naar de Rip- perda-kazeme in Haarlem. Jan Volkers kon nog gauw iemand waarschuwen dat hij Cor Dekker, kassier van de Boeren leenbank in Waarland, moest bellen en moest doorgeven dat zij waren opgepakt. Cor Dekker was een van de weinigen in Waarland met telefoon. Er is naar hem gebeld en Cor Dekker bracht het slechte nieuws tegen de avond over aan Jaan Volkers. Zij en haar vader Jaap Pater zijn een dag later op de fiets naar Haarlem gegaan, maar Klaas en Jan Volkers waren toen al weg. 24

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 1995 | | pagina 26