WITTEBROODSWEKEN AAN DE KAAI. Van bruiloft komt bruiloft. Nel Bruin werd op 3 augustus 1920 als een van de jongste kinderen van Adam Bruin en Neeltje Danenberg aan de Veluweweg in Waarland geboren. Haar geboortehuis is verdwenen, op deze plek staat de woning van Dirk Bruin (nu: nr. 54). Het was een gezellig en warm gezin, waarin men veel voor elkaar over had. Na de lagere school ging Nel al spoedig in de huishouding aan het werk. Bij buurman Borst werkte ze drie dagen in de week voor 50 cent per dag. Evenzo bij buur Groen, die een transportbedrijf had, hield ze het huisje schoon en netjes. Het ver diende geld hoefde ze thuis niet af te dra gen en zodoende kon ze later heel wat centjes voor haar uitzet opzij leggen. In de winter van 1938 ging Nel te schaatsen op De Weel. Het vroor dat het kraakte en op het ijs bij de ophaalbrug ontmoette ze Arie Boekel uit ’t Veld. Ze babbelden wat, draaiden op hun ruiters wat rondjes en bleven dicht in eikaars nabijheid. Een afspraakje zat er nog niet in, dat gebeurde pas na een balavond in café de Tortelduif eind december. Dat er in buurland Duitsland grote veranderingen op til ston den, ging volledig aan het verliefde stel voorbij. Na anderhalf jaar brak de oorlog uit. Nel en Arie hadden inmiddels stevige Nel Bruin. verkering en spaarden volop voor hun trouwen. Arie ging te werk als timmer man en Nel naaide ’s avonds na werktijd haar uitzet bijeen. Van de linnenuitzet had ze van elk soort twaalf stuks. Begin mei 1942, midden oorlogstijd, kwam Nel thuis van een nep boerenbruiloft, die door de St. Jansknapen was georganiseerd. Nel was uitgenodigd omdat ze leidster bij die club was. Het was een pracht feest gewor den rond het onechte bruidspaar Cor Beemsterboer en Carolien Biersteker. Vader Bruin stond Nel in de deuropening op te wachten. Hij had goed nieuws te vertellen. Aan de Westkade op nr. D98 stond een grote boerderij en het achterend daarvan was beschikbaar als woonruimte voor Nel en Arie. Toen Nel voor de eerste keer hun toekomstige stekkie zag, schrok ze zich te pletter. Al wat ze zag, was een lange koestal en een kamertje met daarin een bedstee. Buiten boven de sloot stond het ’huisie’ dat ze gezamenlijk met de buren moest delen. Nu kwamen Aries rechterhanden goed van pas. Hij timmer de op de lange zijde een aanrechtje en Nel naaide bonte gordijntjes om het hok nog enigszins op te fleuren. Nadat de ruimte bewoonbaar was gemaakt, kon het stel de huwelijksdatum gaan vaststellen. Ze brachten een bezoek aan de juwelier om de trouwringen uit te zoeken. Bij de koop kregen ze een zilveren theelepel en sui kerschep cadeau. Tijdens de bruidsdagen, De eerste jaren van de Tweede Wereldoorlog bemerkten Waarlanders weinig van de gebeurtenissen die de Europese wereld op haar grondvesten deed schudden. Het dagelijkse leven van werken, zaaien, oogsten en de zorg voor het gezin nam hen volledig in beslag. Van de nieuwe wetten, die de bezetter oplegde, trokken de Waarlan ders zich weinig aan en gingen hun eigen gang. Maar al zag het toekomst beeld er weinig rooskleurig uit, de wet van de natuur liet zich er niet door tegen houden. Mensen werden verliefd, trouwden en nieuwe kleine Waarlan ders zagen het levenslicht. Gewoon, omdat het zo ging. In 1942 was Nel Bruin een jonge, pas gehuwde vrouw die aan het begin van een nieuwe fase in haar leven stond. Haar memoires over haar jeugd, haar verkeringstijd en het jonge moederschap ten tijde van de oorlog worden in dit verhaal opgete kend. 19 I

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 1995 | | pagina 21