I ■F Br bf* U J Het verwoeste sanatorium. Koffiepot en poemelaar. 31 October. Het is vanaf de morgen tot ’s middags rus tig geweest. Maar onder de rust hadden weer eens voor de zoveelste maal visite van de koffiepot en de poemelaar (mitrail leur en granaten). Vannacht ging het er weer raar aan toe. Nu was het niet zo af en toe, nee nu kwamen ze zonder tussenpo zen. Gelukkig was het niet zo heel dicht bij. Wel nog wat granaten op het raadhuis. 1 november. Overdag vrij rustig geweest. Begin van de nacht bulderden de kanonnen weer flink. De Paters en Ouden van dagen moesten zich gereed maken voor vertrek. Ook moest het personeel worden terugge bracht naar 75 man in ’t geheel. 2 november. De Duitsers hebben weer een nieuw zwaar kanon neergezet achter Gennep. Van weerszijden zijn ze druk in de weer geweest vannacht. 5 november. Granaten gieren over ons heen, soms wel 13 of 14 achter elkaar. waren voor eventuele glas of granaat scherven, doch ook dat liep zonder onge lukken af. Fiiuuut, daar kwam alweer een granaat aan. Klets, die lag. We kropen in elkaar van schrik en lagen met ons zessen op een plaatsje waar we anders met z’n tweeën lagen. Later bleek dat die op het oude washuis terecht was gekomen. De granaat vloog er aan de ene kant in en aan de andere kant weer aan scherven uit. Tussen al die bedrijven door kwamen die 18 patiënten ook naar de kelder. Zij waren door de luchtbeschermingsdienst hier heen gestuurd. Toen ze eenmaal goed en wel in de kelder zaten, kwam er weer een granaat aanzeilen en die sloeg in op de kinderbal. De scherven vlogen weer wijd en zijd, waarvan er twee in het Meisjes huis terecht kwamen (waaronder wij ons hol hadden). Eén scherf vloog door het met hout betimmerde raam van de over loop. De tweede vloog door de deur tegen de verwarming aan. Het water spoot er uit, zo de trap af de kelder in. Toen gaf D. van Lieshout (patiënte) een angstwekken de schreeuw: ’’Jongens eruit, we verzui pen.” Al heel gauw gaven de Maria-oord- bewoners gehoor aan het geschreeuw en liepen met natte voeten de kelder uit. Ook was er nog een granaat op het ziekenhuis terecht gekomen die de hele bovenverdie ping heeft vernield. 6 november. Een heel onrustige dag. De hele dag gra naten en nogeens granaten en bovendien gaat het gerucht dat we moeten verhuizen naar het raadhuis. Wij allen heel slecht gemutst. Mientje de Kluis is vandaag gestorven. 7 november. Vandaag moesten alle negatieve patiënten verhuizen naar de kelder onder ’t raad huis. We wilden er eerst niet in, want het was zo’n vreselijk donker hol. Twee getrouwde vrouwen wilden er niet in, die gingen liever gewoon dood dan in zo’n hol. november. Alle dagen hetzelfde. Granaten, koffiepot en poemelaar, alles is elke dag aanwezig. 16 november. ’s Avonds heb ik voorgedragen, echt gezellig. 17 november. Enkele granaten ingeslagen bij Van Kempen, vlak bij onze kelder. Vooreerst 's avonds geen belegging op ons brood, enkele granaten vlak bij ons neer geko men. 23 november. Vannacht verschillende keren opge schrokken van de poemelaars, allen waren ze wakker. Heel veel vliegers ’s avonds, ’s Middags kwam dokter Daan vragen wie of er graag naar Holland wilde evacueren. I ■Cs k s 1. i 17

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 1995 | | pagina 19