Tik, boem, weer een, en nog een. 30/31 October. ’s Avonds zeiden we tegen elkaar: ”Het is vandaag veel te rustig geweest. Je zult het zien en beleven, vannacht zullen we ons hol nog uit moeten kruipen.” Daar hadden we wel gelijk in, want onze woorden waren nog niet koud of daar hadden we ’t al, het lieve leventje begon weer. In de verte hoorden we al het gedreun van de inslaande granaten. Als het zo maar was gebleven dan had het zo erg nog niet geweest (tenminste voor ons). Maar het kwam tot schrik van ons allen steeds dich terbij. De schrik sloeg ons om het hart en we kropen zo dicht mogelijk bij elkaar. Tik, boem, daar sloeg de eerste granaat al in. Op de naaischool. Tik, boem, weer een, en nog een. Hè wat kwamen die hard aan. Eén vloog er kapot tegen het poortje van de Raffiazaal. De scherven kwamen naar alle kanten. Stukken werden door het raam van de Raffiazaal geslingerd, waarin ook vluchtelingen sliepen. Daar was natuurlijk ook al een paniekstemming ontstaan. Zuster Adèle had twee kleine kinderen, van vijf maanden en anderhalf jaar, onder haar bescherming genomen en bukte zich over hen heen om ze te vrij- Naar de kelder onder het raad huis, zo’n vreselijk donker hol. kanonvuur staat recht op Maria-oord. De patiënten van die hallen waren net goed en wel in de kelder toen de Dwarshal werd getroffen. Wij slapen nog steeds in de kelder op een plaats van één vierkante meter met tweeën en drieën. 30 september. Mannen en meisjes moesten gaan werken en wilden niet. Dus toen kwamen de Duitsers ze halen. De één verstopte zich en de ander vluchtte. Drie meisjes kwa men nog naar Maria-oord gevlucht, hui lend van schrik en angst. Ze moesten toen doorgaan voor tuberculose-patiënten. ’s Avonds weer naar huis terug. 1 October. Een granaat in de tuin van Eerwaarde Heer Deken gekomen. 5 October. Granaten weer in Gennep. 6 October. Refter in het klooster getroffen, de recre atiezaal ook, en in de school. Voor de Rozenhal een granaat gevallen en niet ontploft. 30 October. Een zeer rustige dag voor de Maria-oord bewoners. 25 september. Vannacht zijn de Engelsen tot Boxmeer en kruispunt Berg gekomen. 26 september. Gennep wordt gebombardeerd, Café De Kroon helemaal plat en nog verschillende huizen zwaar beschadigd. Granaten in het klooster, een bom gierend over het bordes en komt neer in de Emmastraat. Een hele vuurgloed. Het heeft de hele nacht ge brand. Vooreerst ’s nachts in de kelder geslapen. 27 september. De hele dag in de schuilkelder. De Engelsen kunnen binnen drie kwartier hier zijn! 28 september. De hele dag in de schuilkelder. Granaten op het terras bij Zuster Hortence. Granaten op het klooster. Verschillende huizen in Gennep getroffen. 29 september. Patiënten onder de trap krijgen bedden. Dokter Stiemens zijn huis getroffen. Granaat voor de eetzaal gevallen, alles vliegt open en ruiten kapot, weer een gra naat nu in het laboratorium. Patiënten uit de gang en onder de trap verhuizen naar de KastanjehaL Direct na de verhuizing weer een granaat op of in de KastanjehaL Alle patiënten vluchten de kelder in. Het 16 I

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 1995 | | pagina 18