Een kuur van rust. Een beduimeld schoolschriftje. was een brug te ver. De operatie ’Market Garden’ mislukte. De Duitsers boden felle tegenstand, de opmars verliep daar door te traag. Een onverwachte pantserdi visie bij Arnhem joeg het luchtlandings- leger over de kling. Met enorme inspan ning en ten koste van veel doden wisten de Amerikanen de Duitsers ten westen van de Maas te verdrijven. Gennep lag aan de oostkant van de Maas en kwam in de frontlinie. Bezoek was niet meer mogelijk, gecensureerde post kwam met veel vertraging via het Rode Kruis. Patiënten en personeel verkeerden dage lijks in grote spanning. Op vijf kilometer afstand, aan de andere kant van de Maas, was men bevrijd. Hoe lang zou het voor hen nog duren? bloed ophoestte. Nu moest ze wel onmid dellijk naar de dokter. Deze stuurde haar direct door naar het Sint Elisabeth Ziekenhuis in Alkmaar. Daar werd al snel de diagnose gesteld: een ernstige vorm van tuberculose, tb of tering zoals het in de volksmond heette. Ze moest opgeno men worden in een sanatorium. Alie wilde niet. Ze wou bij het gezin blijven. Zelfs burgemeester Pluister van Nieuwe Niedorp moest eraan te pas komen om haar van de noodzaak te overtuigen. Haar jongere zuster zou nu voor het gezin moe ten zorgen. Op 5 juni 1942 vertrok ze, weggebracht door haar vriend en latere man Wim Bruin. Ze was nog nooit verder geweest dan Alkmaar. Vanaf 17 september 1944, het begin van de operatie ’Market-Garden’, schreef Alie Slijkerman in een nu beduimeld en ver geeld schoolschrift haar bevindingen van de strijd op. Met haar toestemming volgen we haar oorlogsdagboek. 17 september. Drie Engelse vliegtuigen beschieten de school waar Duitsers inzitten. Parachu tisten zijn gedaald in Groesbeek. De Duitsers uit Gennep weg. Wij zitten hier zonder licht en water. 18 september. Pater Strick zegt nu juist dat Hulst gister is gevallen. Gister hebben we telefoonge sprekken via de radio gevolgd. De Amerikanen vechten in Nijmegen. Er zijn weer veel vliegtuigen in de lucht met zweefvliegtuigen. Twee bommen op de Maasbrug, hij ligt in tweeën. 19 september. Gisteren heeft Dokter de Jong zeven gewonde Duitsers geholpen. We hebben ze gezien toen ze binnen kwamen. Een hele scène beleefd met Zr.Adèle, die zei: ”Ze schieten.” Wij doken allen, maar er was niets aan de hand. De Engelsen zijn in Piasmolen. 20 september. Drie zusters zijn gewond door mitrailleur- vuur uit een vliegtuig. 22 september. Vandaag weer een paar bommen op de Maasbrug. Brug in stukken. Mannen en vrouwen moeten loopgraven gaan spitten. Vanaf 15-60 jaar moeten ze weer gaan werken. Veertig Paters zijn ook gaan spit ten. Haar reisdoel was Gennep, een plaatsje in het noorden van Limburg, iets ten oosten van de Maas en ten zuiden van het rivier tje de Niers. De Zusters van Liefde had den daar de zorg over het sanatorium Maria-oord. In dit sanatorium was plaats voor 150 patiënten. Nadat Alie de nood zakelijke onderzoeken had ondergaan, werd besloten de aangetaste long gedeel telijk ’stil te leggen’ door lucht tussen de long en het longvlies aan te brengen. De medische term hiervoor is ’pneumotho rax’. Verder moest zij kuren en dat bete kende in feite rusten en nog eens rusten. Bezoek kreeg Alie slechts zelden. Eén keer in de zes of acht weken kwam haar vriend op bezoek. Het reizen in de oor logsjaren was gevaarlijk, treinen werden regelmatig beschoten. Tot september 1944 ontdekte ze verder weinig van de oorlog. Eten was er altijd voldoende en de medische verzorging was voor die tijd goed. Wél hoorde ze elke nacht de bom menwerpers overkomen, op weg naar of op de terugtocht van hun missie in Duitsland. Na D-Day (6 juni ’44) trokken de geallieerden razend snel op. Parijs werd op 25 augustus bevrijd, 3 september Brussel en Antwerpen een dag later. Op Dolle Dinsdag, 5 september ’44 werd algemeen verwacht dat heel Nederland binnen enkele dagen of hoogstens enkele weken, zou zijn bevrijd. De hoop herleef de toen het op 17 september kwam tot grote geallieerde luchtlandingen in Noord-Brabant, bij Nijmegen en Arnhem. Vanuit België zouden Amerikaanse troe pen een wig drijven tussen de Duitse legers en aansluiting zoeken met de lucht landingstroepen in Arnhem. Helaas: het Milsbeek en 15 1

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 1995 | | pagina 17