EEN BRUG TE VER VOOR ALIE SLIJKERMAN. Alie Bruin - Slijkerman. Niet verder dan Alkmaar. R.K. Sanatorium Maria-Oord, te Gennep. 14 Alie Slijkerman was de oudste dochter van het gezin. Ze woonde met haar ouders, broers en zusters in een boerderij in de Kampen, een buurtschap achter ’t Veld. Het was een groot gezin met negen kinderen. Ze hadden het goed met elkaar totdat in 1939 moeder overleed. Een ramp voor het gezin. Alie was toen net 15 jaar en moest de zorg voor het gezin op zich nemen. Het was nu eenmaal Tot na de oorlog was tuberculose een echte volksziekte. Besmetting kwam meestal tot stand door het inademen van bacillen of door het drinken van besmette melk. Veelal werden dan de longen aangetast. De besmetting ver liep in de regel onopgemerkt, later openbaarde zich de ziekte. De weer stand nam af. Patiënten voelden zich vaak ontzettend moe. De behandeling bestond vroeger vooral uit het bevorde ren van de natuurlijke afweerkrachten van het lichaam en veel rusten. In die tijd zag men in bijna elke plaats wel speciale houten tentjes staan, waarin tb-patiënten in de frisse zuivere lucht moesten kuren, soms jarenlang. Later kwam het sanatorium, een speciaal zie kenhuis voor tuberculosepatiënten en altijd gebouwd in een bosrijke omge ving. niet anders en iemand moest het toch doen. Dat was een hele zware opgave. Af en toe vroeg ze maar aan een buurvrouw hoe ze het warm eten moest klaarmaken. Verder moest ze het zoveel mogelijk zelf zien te redden. En het lukte, ongetwijfeld met vallen en opstaan. Op 10 mei 1940 brak de oorlog uit. Spannende tijden, dat wel, maar het dagelijkse leven op de boer derij ging zijn gangetje. De boel schoon houden, eten klaarmaken, kousen stop pen, er was genoeg te doen. Begin 1942 voelde ze zich niet goed. Moe was ze, ontzettend moe. In januari 1942 hoestte ze wat bloed op. Ze peinsde er niet over om naar de dokter te gaan. Een dokter roepen, dat deed je wanneer je echt ziek was. In mei van dat jaar, na weer een hevige hoestbui, zag haar vader dat ze

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 1995 | | pagina 16