DW*P Jeruzalem, 3 august 1993. Dear Dr. Vlessing, Het leven ging door. Hoogachtend, Tot slot. w.g. Nico Smit Beeldmerk: Yad Vashem. Betreffende: Smit, Klaas en Christina - (5617) geen woord meer uitbrengen. Hij is naar boven gegaan en heeft daar vreselijk gehuild. Moeder heeft hem zoveel moge lijk proberen te troosten, maar de versla genheid was zo groot. Wij hadden onze vrijheid terug, maar voor deze jongen heeft de oorlog verschrikkelijk veel kapot gemaakt. De gedachte aan dit grote offer zou hem zijn hele leven bijblijven. Wij zijn verheugd u te kunnen mededelen dat de Commissie voor het benoemen van de Rechtschapenen op de bijeenkomst van 9-2-1993 heeft besloten de bovengenoem de personen de titel te verlenen van de Rechtschapenen onder de Volkeren. Deze erkenning houdt in: het recht op een ere medaille en het voorrecht om hun namen te laten vermelden in de Tuin der Rechtschapenen bij het Yad Vashem in Jeruzalem. Mijn vrouw en ik zijn afgelopen zomer in Polen geweest en hebben daar een con centratiekamp bezocht. Wat we daar heb ben gezien is niet te beschrijven. Daar word je aan het denken gezet. Laten we hopen dat die ellende en beestachtigheden de mensheid in de toekomst bespaard zul len blijven. Want er zijn in deze wereld nog zoveel mensen als Elias. Maar men sen, als u dit leest bedenk dan, dat ik bij de viering van vijftig jaar bevrijding, weer heel veel terugdenk aan die periode met onze vriend en onderduiker Elias. Waarland, januari 1995 Piet Kleverlaan. Dr. Mordecai Paldeil Director Dept, fot the Righteous. Dr. Elias Vlessing 15 Lakeside Dr. Levittown. PA. 19054 U.S.A. Na de oorlog is Kees medicijnen gaan stu deren in Zwitserland en liep stage in het Alkmaarse Sint Elisabeth Ziekenhuis. Daarna is hij verhuisd naar Israël, waar hij als arts ging werken. Hij kwam in contact met zijn broer, die daar een tuindersbe- drijf was begonnen. Zij waren de enigen uit het gezin die de oorlog hadden over leefd. Na enkele maanden ontmoette hij zijn vrouw, is getrouwd en beiden zijn ze naar Amerika geëmigreerd. Daar werkten zij samen in één ziekenhuis, hij als hart en zijn vrouw als oogspecialist. Drie jaar geleden is hij met zijn vrouw, zoon en schoondochter bij ons aan de Waarddijk geweest. Dat was een geweldig en emo tioneel weerzien. Maar de vraag die hij toen stelde, zal mij altijd bijblijven: ’’Nico, kenden jullie de gevaren die jullie door mij hadden?” Dat we strafbaar waren wisten we natuurlijk wel, maar dat het gevaar zo groot was dat wisten we niet. Zijn zoon barstte in tranen uit, hield mij met beide handen vast en bedankte mij voor de hulp aan zijn vader. Dat blijft je altijd bij. Uit dankbaarheid heeft Kees ervoor gezorgd dat een tegel met daarop de namen van mijn vader en moeder in het YAD VASHEM, de grot van de Recht schapenen onder de Volkeren, ingemet seld zal worden. Hij blijft een familielid van ons, al zit hij dan nu wat ver weg. Dankbaar zijn wij natuurlijk, dat wij hem uit de handen van de Duitsers hebben weten te houden, maar toch delen wij met hem het verdriet van het verlies van zijn familie. Zijn echte naam bleek Elias Vlessing te zijn. Hij heeft, toen hij onder duiker was, steeds een andere naam gehad. Dit kwam ons gezin pas bij de bevrijding aan de weet. Iedereen, die zich in de oorlog speciaal voor de joodse medemens heeft ingezet, wordt in Israël bijzonder geëerd. In augustus 1993 ont ving Elias Vlessing van het Yad Vashem een brief met de volgende inhoud, die wij voor u hebben vertaald. 13 I

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 1995 | | pagina 15