GEMEENTE HARENKARSPEL (postbest, dirkshorn n.-h.) kaarten 5 Gepakt worden of onderduiken. Najaar 1944. In de zomer van 1942 werden alle joden tussen de 16 en 40 jaar gedwongen om zogenaamd in Duitsland te gaan werken. Velen besloten deze ’oproep’ naast zich neer te leggen. Als represaille werden door de bezetter duizenden joden opge pakt en gestuurd naar één van de opvang kampen in o.a. Westerbork, Amersfoort, Vught of Schoorl. Na een kort of lang ver blijf aldaar werden ze op transport gesteld naar een vernietigingskamp in Polen of Ook de gemeente Harenkarspel ontving dit schrijven en plichtmatig werd hierop door burgemeester H. Nolet gereageerd. Namens de gemeente bestelde hij 14 kaar ten en 4 borden, maar deze zijn naar alle waarschijnlijkheid nooit gebruikt. Voor deze Toendertoid vroegen wij aan Nico Smit om zijn verhaal op te schrijven over een joodse jongen, die ruim een half jaar bij zijn ouders een veilige schuil plaats vond. Zo geeft Nico Smit zijn her inneringen weer. Duitsland. Bijna 110.000 landgenoten van joodse afkomst zijn in de gaskamers omgekomen. Enkele tienduizenden pro beerden nog onder te duiken. Maar het was verschrikkelijk moeilijk om aan een onderduikadres te komen, want lang niet iedereen bleek bereid om, met gevaar voor eigen leven, deze opgejaagde men sen te helpen. We woonden in het land aan een pad, dat liep langs het huis van Jan Koenis (nu: Corrie Blankendaal) en uitkwam op de Hogebrugweg. Altijd nog wel zo’n 500 m. van de weg. Ons gezin bestond uit: vader, moeder, twee dochters en drie sportvelden niet-overdekte sweabaden DE PROCUREUR-GENERAAL ED. GEW. DIRECTEUR VAN POLITIE J. Feitsma) Optreden van Joden la het openbaar. Haar aanleiding van Uw circulaire van 16 De cember 1941, np. P.5-1941, doe ik U hieronder de gevraag de gegevens toekonen. Be Burgemeester van Harenkarspel, den Procureur Generaal fd.Gew.Directeur van Politie te Amsterdam. de Verordening van den Commissaris- Generaal van de Openbare Veiligheid over het optreden van joden in het open baar van 15 september 1941 persbericht 15 september ’41om gebouwen en ter reinen, welke voor joden zijn verboden, als zoodanig door middel van voor het geheele land vastgestelde borden of kaar ten kenbaar te maken. In verband hierme de verzoek ik U mij vóór 20 December 1941 te willen doen toekomen: le. Een opgave van de zich in Uwe gemeente bevindende cafés en restau rants, met inbegrip van die op stations, hotels, grootere pensions, schouwburgen, bioscopen, gebouwen voor concerten, lezingen, variétés en cabarets, overdekte bad- en zweminrichtingen, openbare bibliotheken, leeszalen en musea, open bare beurzen en veilinggebouwen, en andere openbare gebouwen waartoe, op grond van bovengenoemde verordening de toegang voor joden verboden is, zoo mede voorts het aantal kaarten hetwelk ter aanduiding van gemelde gebouwen of inrichtingen noodig is. 2e. Een opgave van de in Uw gemeente gelegen openbare parken en dierentuinen, openbare sportinrichtingen in de open lucht, zeebaden en andere openbare niet- overdekte zwembaden, openbare markten in de open lucht en slachthuizen, zoomede het aantal houten borden hetwelk ter aan duiding van deze inrichtingen noodig is café'a 11 bibliotheek 14* n.. -1.8U.122 i_ 4 houten borden AAN 9 f ONDERWERP: DIRKSHORN, 20. December1941 TELEFOON MB, Nefee K 224B POSTREKENING Ne, 41 T99 Me* -er* w/rtdt M 4e tewerdhg de JegNeheem U* eewmw 4omee tuf - w

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 1995 | | pagina 11