7 Het bovenstaande karakteriseert de per soon Pieter Nieuwboer en geeft zijn invloed op de Waarlandse gemeenschap weer. Financieel ging het hem voor de wind, want in 1884 bezat hij o.a. een boerderij en ruim 21 bunder land. Pieter Nieuwboer II in het voet spoor van zijn vader. In 1876 verhuisde Pieter Nieuwboer I met zijn vrouw Geertje en zoon Jacob naar een nieuwe boerderij met als huisnummer D 69. Deze boerenstolp, verbrand in 1939, stond achter het huis dat nu door Co van Dijk, Nieuwboerweg 7 wordt bewoond. Ten 4 ure wordt de bus geopend en bevon den 46 briefjes te bevatten, waarvan zijn 41 stemmen uitgebracht op de Heer P. Nieuwboer, 5 op den Heer K. Kuiper, zoodat de Hr. Nieuwboer als Voorzitter gekozen is. Van een en ander wordt pro- ces-verbaal opgemaakt. Ook hij boerde goed, want zijn bedrijf breidde zich uit tot 27 bunder land. Men zei van hem: ’’Nieuwboer kan over zijn land van Zijdewind tot aan de kerk van Oudkarspel lopen.” In 1907 verhuisde Pieter II met zijn gezin, maar zonder dochter Marijtje, naar de Weelweg. Hun huis met nummer D 91 stond op de plek van de nieuwe woning van Jan Keet, Weelweg 6. Marijtje, gehuwd met Cees Blankendaal uit Blokhuizen, bleef met haar man wonen in het ouderlijk huis. Twee jaar later trouwde Pieter III met de zus van Cees, Sijtje Blankendaal. Zij gin gen wonen in de boerenstolp van hun Pieter Nieuwboer II en zijn vrouw Trijntje van Schagen Op 3 mei 1876 trouwde Pieter II met Trijntje van Schagen uit Waarland en zij werden de tweede bewoners van de boer derij, nabij de Waarlands molen. Sinds 1880 zat er geen Nieuwboer meer in het polderbestuur maar acht jaar later kwam hier, tijdens een buitengewone ledenver gadering, verandering in. Op 8 mei 1888 werd Pieter Nieuwboer II benoemd en zijn capaciteiten maakten dat hij op 28 juni 1900, volgens onderstaande notulen, tot voorzitter werd gekozen: Daar het Bestuurslid P. Nieuwboer, ont vanger der praamhuur, nog van eenige die gelden niet heeft mogen ontvangen, wordt den Secretaris verzocht de Ingelanden P. Groot en Corn. Janssen te schrijven dat ze uitgenodigd worden weldra hun praamhuur bij den Ontvanger bovengenoemd te betalen, waaraan deze belooft te zullen voldoen. Het lid Nieuwboer verzoekt wederom de dam bij de Wed. v. Schagen er te mogen uitdoen of ene schutting erin te mogen laten plaatsen, waaraan na de delebera- tieen door den Voorzitter en de Leden geen gevolg mag worden gegeven, waarop het lid Nieuwboer verstoord de zaal ver laat. I 4 J

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 1994 | | pagina 9