VAN DE SLOOTGAARD GESPROKEN. 1. B. Pieter Heertgens Verstoeien van de dijk. Opte Zijdwint en an de Zijdwint. 44 Ten koste van veel inspanning en met veel geld was het meer de Slootgaard eind 1590 droog. De Middenweg werd aangelegd, de brug bij Zijdewind ge bouwd en sloten werden gegraven. In voorgaande artikelen werd al aange geven dat de inpoldering met de nodige tegenslagen had te maken. Protesten van omliggende polders en vertraging in de uitvoering van de inpoldering waardoor de kosten behoorlijk uit de hand liepen. De bedijkers hadden bij Sabina van Egmond betere voorwaar den bedongen. Eind 1590 kon de Slootgaard in cultuur worden ge bracht. De eerste jaren werden eenvou dige gewassen, zoals koolzaad en gras sen, geteeld. In 1593 werd het land voor de eerste keer verpacht. Veel gebruikers van het land woonden (opte) in het dorp Zijdewind of aan de Zijdwint, het tegenwoordige De Weel en Boomerwaal. De westkant van de nieuwe polder werd gehuurd door mensen van den Calverdijck en Outcarspel. Opvallend is hoe zorgvuldig men in de akte de plaats beschreef waar de palen werden geslagen. D’ eerste pael staet opten pomp neven de Molensloot (nu Slootgaardweg 41); Den 2n pale staet nevens Ouden soons huyse; Den 3n pale is geslagen bij naest op D’eerste pael staat opten pomp neven de Molensloot. Den 2n pale staet nevens Ouden soons huys, ende tusschen desen ende den eer sten zijn begrepen den letteren B. A. C. 22-1-4 2. A. Com. Heertgens alias Bouwenyer 24-1-2 3. C. Com. Pietersz. van Oude Nijdorp 24-2-6 Totaal werden 28 palen geslagen. Voor het onderhoud was de dijk in 81 stukken verdeeld. Het voert te ver om de akte in zijn geheel in dit artikel op te nemen. Toch is het interessant om enkele van de voorkomende namen van gebruikers te noemen. Zo komen we onder andere tegen: Com. Gerritsz. van Scagen. Mogelijk een verre voorvader van de in Waarland bekende familie van Schagen De meeste gebruikers van het land kenden nog geen familienaam. Daarvoor inplaats werd vaak de woonplaats, beroep of bij naam vermeld of men sprak van de zoon van die of die. Zo komt Jan Jansz. van Grotewal en Arian Comz. van Nieuwe Nijdorp. Pieter Garbrantsz. is Lantmeter en Pontiaen Jansz. Schout tot Harinckcarspel en Arian Jansz. brouwer van Oude Nijdorp en le molenmeester van den Slootgaert. Com.Heertgens alias de Bouwenyer, Jan Martensz. alias de Nieuwe Koninck en Claess All te goetü En met de zoon van die of die lezen we Lambert Comz. an de Zijdwint en vervol gens Com.Lambertsz. de soone van Lambert. Ieder die land in eigendom of gebruik had, werd verplicht om een deel van de dijk te onderhouden. Om dat uit te zoeken en op papier te zetten was geen eenvoudi ge zaak. Eerst moest natuurlijk de precie ze oppervlakte van de nieuwe polder wor den opgemeten, daarna de exacte lengte van de dijk. En dan was er nog het pro bleem dat de dijk aan de kant van het Witsmeer (Schagerwaard) in die begin jaren veel meer last had van inklinken en verzakken. Het zou niet eerlijk zijn om eigenaren of gebruikers van het land langs die plekken met zwaardere lasten op te zadelen. Besloten werd dat ’’ettelicke parcelen, die neffens quade steden sijn comende, gelijck nevens den Tocht, den Franssloot ende diergelijcke, een wey- nigh gracie gegunt is, ende daarom een weynich haer dijck corter es genomen, ende dat bij advyse van de Molen meesters.” De molenmeesters moesten hierbij dus adviseren en er op toezien dat ieder naar recht en billijkheid een stuk van de dijk kreeg toegewezen. Ook werd er onderscheid gemaakt tussen gebruikers waarvan het land direct aan de dijk was gelegen of aan de Middenweg (Slootgaardweg). ”So is bevonden dat elcke gars van dese parcelen te maken heen twee roeden en negen voeten dgcx mate.” Om de stukken dijk aan te duiden, werden palen geslagen en in een akte met bijbehorende kaart vastgelegd. Akte en kaart zijn bewaard gebleven en laten zien hoe nauwgezet men toen tewerk ging. Eerst de parcelen van ’t eerste block. I

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 1994 | | pagina 46