Voorwoord. Heeft het verleden betekenis? Pastor J.C. van der Linden. i Geschiedenis wordt door mensen ge maakt en geschreven. In deze vijfde afle vering van ons blad Toendertoid is de geschiedenis van 75 jaar parochie te lezen. De inleiding van deze Toendertoid effies aars laten we over aan onze paro chieherder. Oud-pastoor Van der Meulen haalt herinneringen op aan de jaren die hij doorbracht in Waarland en ook kapelaan Karregat vertelt over zijn kennismaking met de Waarlanders. Jac. Isbrücker schrijft zijn verhaal over de geschiedenis van het parochiekoor. Een boodschap, ook voor de toe komst. Riet Wever-Appel voorzitter. Een eerbiedwaardige groep gastschrijvers deze keer. Veel is gezocht en gevonden over die tijd. Het zoeken in oude geschriften en notu lenboeken levert heel vaak verrassende gegevens op voor Waarland van Toen. Ook ervaren we hoe belangrijk het is om te kunnen beschikken over oude notulen boeken of aantekeningen van verenigin gen. Heeft u wat gevonden? Graag even een berichtje aan Jeanet Stroet. Elke plaatselijke kerkgemeenschap, in verbondenheid met de hele wereldkerk, moet telkens weer de boodschap van Gods openbaring doorgeven. Elke paro chie moet die uit het verleden doorgege ven boodschap telkens weer verder door geven, samen vieren en in daden omzetten om al iets van Gods bedoelingen te reali seren. 75 Jaar is geen eindpunt. Je kunt dankbaar terugkijken naar het verleden. Je kunt van de fouten uit het verleden leren. Bezie ze echter in het licht van die tijd, want elke tijd maakt fouten. Ook wij. Terugkijken in dankbaarheid en met mildheid, dat doen we via dit blad. Maar ook vooral zoeken naar het wezenlijke, het blijvende om dat eventueel in nieuwe vormen gestalte te geven. We zetten de lijnen uit het verleden door op een nieuwe wijze met minder pastores en meer vrijwilligers, misschien met minder nadruk op de vieringen in de kerk en met meer nadruk op het christen- zijn in het dagelijks leven. Het lijkt of het kerkelijk leven de tijd tegen heeft. Men zegt dat jongeren afha ken. Toch geloven we erin, omdat mensen altijd blijven zoeken naar antwoorden op de diepste vragen van hun leven en omdat we geloven dat God zelf erachter staat. Er wordt dikwijls gezegd: Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst. Je kunt het ook omdraaien: Wie de toekomst heeft, heeft de jeugd! Daarom vieren we dit jubileum in dank baarheid om het verleden en vooruitkij kend naar de toekomst. Bij het 75-jarig bestaan van onze parochie geeft Toendertoid een speciaal nummer uit. Er wordt teruggekeken naar de eerste opbouw van de parochie vanuit de nood kerk en de nieuwe kerk. Een parochie moet een koor hebben. Daarom bestaat ook ons koor ’’Sint Cecilia” al 75 jaar. Er werd jeugdwerk opgezet. Daarvoor werd het oude jeugdhuis gebouwd. Ook daar aan worden herinneringen opgehaald. Veel pastoors en kapelaans zijn gekomen en gegaan. Wie herinneren we ons nog? Er is veel verdwenen en veranderd. Het terugkijken naar 't wat en hoe van vroeger kan een gevoel van vertedering oproepen of van herkenning, misschien heimwee. Het kan je ook nog kwaad maken om het moeten, de dwang, om de angst voor zonde en hel die ingeprent werden. Hoeveel van onze levenshouding is nog steeds het gevolg van een verleden dat niet verwerkt is? Niets blijft hetzelfde. Alleen de mensen met hun lief en leed, hun verlangen en hun strijd, blijven. Elke tijd schept daar om nieuwe vormen als antwoord op nieu we mogelijkheden en ontwikkelingen. Wat hebben vele machines, de auto, de radio en t.v. en de computer niet veran derd in het leven van veel mensen? Ontwikkelingen gaan steeds verder, roe pen nieuwe vragen en nieuwe antwoorden op. Altijd zal er spanning zijn tussen het vasthouden aan het vertrouwde en het zoeken naar nieuwe wegen. Steeds moe ten we weer leren van gemaakte fouten.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 1994 | | pagina 3