Bouw van de school 36 Kleuteronderwijs. Zij was al bezig met het invullen van de ’’urgentievoordracht 1957” voor het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Bij een snel reageren, zou de school in Waarland wel licht nog op deze voordracht kunnen wor den geplaatst. Het schoolbestuur van Waarland vroeg het gemeentebestuur van Harenkarspel formeel om medewerking voor de bouw van een nieuwe school voor het kleuteronderwijs in het dorp. De gemeenteraad ging in haar vergadering van 29 juni 1956 accoord met dit verzoek en verleende medewerking aan de plan nen voor de bouw een vierklassige school, bestaande uit drie werklokalen en een speellokaal. Het schoolbestuur wilde de zaken, nu het ijzer heet was, meteen voortvarend aan pakken. Zij besloot ook een vergunning voor een nieuw te bouwen lagere school aan te vragen. Deze aanvraag deed zeer veel stof opwaaien. Wellicht dat de bouw van deze school te zijner tijd in ons blad zal worden behandeld. Bij alle partijen, schoolbestuur, gemeente en de provincia le inspectie van het kleuteronderwijs, werd er op gerekend dat de vereiste urgentieverklaring voor nieuwbouw in 1957 zou worden verleend. Dat bleek een misrekening. De nieuwbouw kwam noch voor op de lijst van 1957 noch op die van 1958. Pas in januari 1959 kwam het ver lossende bericht van de dienst Rijkstoe- zicht Kleuteronderwijs, 12de inspectie te Alkmaar, dat de nieuw te bouwen drie- klassige kleuterschool in Waarland op de urgentielijst van 1959 was gezet. De gemeente Harenkarspel verkocht op 30 juni 1959 aan het schoolbestuur een perceel bouwgrond, groot 3.100 m2 voor de prijs van 7.50 per m2. Later bleek dat krachtens artikel 58, lid 3 van de Kleuter- onderwijswet de gemeente de voor de bouw van deze school benodigde grond, indien deze grond reeds eigendom van de gemeente was, om niet in eigendom kon overdragen. Daarom kreeg de raad van Harenkarspel op 27 november 1959 het verzoek het verkoopbesluit van 30 juni in te trekken en de grond om niet, dus gratis, in eigendom over te dragen. Gedeputeer de Staten van Noord-Holland verleenden op 23 december 1959 haar goedkeuring aan dit raadsbesluit. Het ontwerp van de Plattegrond van het "Centrum” van Waarland. Duidelijk is te zien waar de nieuwe kleuter school en de lagere school moe ten komen. Ook het jeugdhuis en de oude paardenstal zijn op deze tekening goed herkenbaar. Aan de Kerkweg en Volleringweg staan slechts enkele huizen. 411 (ff

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 1994 | | pagina 38