75 JAAR ZANG IN ONZE KERK. Hoe het groeide. De oprichters. Het eerste bestuur. De dirigenten. 29 Na de start met de drie zangers kwamen er steeds weer enkele leden bij, maar eerst werd je adspirantlid. Na enige tijd kon je bij de direkteur en organist een examen afleggen. Ging dat goed, dan werd je lid van het mannenkoor. Dikwijls kwamen de nieuwe leden van het jongenskoor. zodat er ineens twee organisten in ons dorp waren. Simon Groen is vijftig jaar organist geweest, eerst bij onze parochie en later in Heerhugowaard. Een koor werkt tijdens repetities en kerkelijke vie ringen graag met een vaste organist. Twee muziekliefhebbers uit Waarland van toen. Links Piet Beemsterboer en rechts Henk Veldman. Na drie jaar vertrok dirigent Dirk Veldman, die gedurende de eerste moeilij ke jaren het koor had geleid en aan nieu we zangers les had gegeven. Jaap Beemsterboer werd in 1922 de nieuwe Er werd een reglement vastgesteld en het eerste bestuur gekozen: Pastoor J.J. Vollering president, Jaap Beemsterboer, vice-president, Piet Smit, sekretaris, Jan Zutt penningmeester en Jaap Stoop bibliothecaris. Tevens werd besloten lid te worden van de Nederlandse Gregorius- vereniging. Op 18 september 1924 werd de eerste ver gadering gehouden. Twaalf leden waren aanwezig, te weten: Dirk Veldman, Jaap Beemsterboer, Cor Boekel, Siemen Broersen, Jac Hoebe, Piet Plijter, Jan Smit, Piet Smit, Jaap Stoop, Gert Veldman, Nico Veldman en Jan Zutt. In de eerste vijf jaar van het koor zijn er geen notulen gemaakt, maar bij het door lezen van de notulenboeken las ik ineens dat de toenmalige sekretaris Gert Lantman een verslag over de eerste vijf entwintig jaar van ons koor heeft geschre ven, gedateerd 22 november 1944. Als oprichtingsdatum wordt 30 oktober 1919 genoemd. Op deze dag werd er in Waarland voor het eerst een Heilige Mis opgedragen en de dag ema, 1 november, is onze parochie officieel gesticht. Zoals in die tijd gebruikelijk, was het een mannenkoor en de eerste zangers waren Jaap Beemsterboer, Dirk Veldman en Jan Zutt. Deze drie heren waren dus de pio niers van ons koor. Dirk Veldman was de eerste direkteur,dirigentVoordien was hij direkteur van het koor in ’t Veld. Dat Veldman een goede keuze was, bleek in de loop der jaren. Zes van zijn zonen zijn lid van het koor geweest. Jaap Beemster boer kwam ook van het koor in ’t Veld, terwijl Jan Zutt in Heerhugowaard-Noord had gezongen. Een kleinzoon van Jaap Beemsterboer, Jaap, zingt nu bij ons koor. Arie, de broer van Jan Zutt, was meer dan zestig jaar lid van ons koor, niet alleen als zanger maar in het verleden ook als diri gent. De leden van het jongenskoor waren allen rond de twintig en werden later meestal lid van het mannenkoor. In de oude school werd er gerepeteerd. De plaats waar de zangers in de noodkerk stonden is ver schillende keren veranderd. In het begin waren de zangers tijdens de vieringen niet te zien, maar na het vinden van de juiste plaats waren zij voor het kerkvolk toch zichtbaar. De muzikale begeleiding was abominabel omdat er in die tijd geen Waarlander was die het harmonium kon of wilde bespelen. Regelmatig werd er dan een beroep gedaan op een organist uit Heerhugowaard of Langedijk, maar voor al op de doordeweekse dagen wenste de bestelde organist niet altijd te komen. Maar gelukkig had direkteur Veldman een zoon Nico die studeerde voor organist. Bij het jongenskoor was Simon Groen bezig met de studie voor het edele orgelspel, Bij de oprichting van onze parochie behoorde er ook een zangkoor te zijn om Heilige Missen en andere kerkelijke vieringen op te luisteren. Al bladerend in oude notulenboeken kwamen er veel opmerkelijke gegevens aan het licht. Hier volgt een korte samenvatting. lïr i

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 1994 | | pagina 31