SL De jongste jeugd. 21 vanaf het begin een grote belangstelling. Con Zelo voetbal en handbal trainden in het Jeugdhuis. De Bloembollen-vak- school vond er onderdak, de schoolgym en de Katholieke Aktie, het Wit Gele Kruis, de zuigelingenzorg en het consul tatiebureau met dokter Hageman. In 1939 had het kerkbestuur bij de firma Plukker te Schagen duizend boeken ge kocht voor het respectabele bedrag van f. 275,-, Waarland had hiermee een eigen bibliotheek in de pastorie. Zodra het Jeugdhuis klaar was verhuisde men de hele handel naar deze lokatie. En daar kon men bijna elke zondag Piet Zuijdam als bibliothecaris vinden. Hij verzorgde de uitleen, incasso van het dubbeltje boeken geld en verdere administratie. Met de bij een gegaarde dubbeltjes kon hij ook nieu we titels aankopen. Veel van de boeken zijn uiteindelijk terecht gekomen in de bibliotheek van Sabinahof. In een klein vergaderlokaaltje gaf de kapelaan de zogenaamde 18-jarigen cur sus. Ieder die achttien jaar was geworden, werd geacht deze cursus te volgen. Wat we tegenwoordig maatschappijleer zou den noemen, vormde de hoofdmoot van deze cursus. Soms bar gezellig, soms oer saai, het een of ander was natuurlijk sterk afhankelijk van de dienstdoende kapelaan en de groep jongeren! Dan had je nog voor de oudere jeugd De Instuif. In 1960 werd de Z.A.J. aktief op initiatief van Piet Pancras, Arie Groen en Arnold Lantman. De Z.A.J. liep als een trein en al spoedig werd besloten om er een echte vereniging van te maken met Jan Bruin-Bruin (voorzitter) en Arnold We schreven tot nu toe vooral over vereni gingen en clubs die te vinden waren in het toentertijd kloppend hart van Waarland. Echter, vrijwel direct na de voltooiing van het Jeugdhuis kreeg ook de jongste jeugd van Waarland een vaste plek in het gebouw. Juffrouw Jo Kuijs verhuisde met veertig kinderen uit de ’’oude school” naar de rechter zijvleugel van het Jeugdhuis. Zij had de leiding over de bewaarschool zoals we dat toen noemden. In 1953 kreeg zij assistentie van juffrouw Truus Stoop waardoor het leerlingen-aan- tal kon oplopen tot 91. Naar tegenwoordi ge maatstaven was ’t bewaarschooltje’ in het Jeugdhuis maar een krappe en moge lijk primitieve bedoening. Voor die tijd was het echter een enorme verbetering. De kinderen hadden een royaal speelter rein naast de deur en een grote zaal bij de hand als binnenspeelplaats. Tot 1961 bleef de bewaarschool in het Jeugdhuis. Gemengde zangvereniging ’’Zingen is Leven”. Staande v.l.n.r.: Weijert Jaspers, Jan Zutt, Jos Bakker, Piet Beemsterboer, Cor Wijnker, Jan Plijter. Tweede rij: Annie Bos, Annie Bruin, Tinie Bruin, Riet Jaspers, Jannie Groen, Trien Bakker, Riet Ligthart, Annie Klaver. Voortse rij: Annie Danenberg, Marie Dekker, Geert Laan, Jan Volkers, Bertus Betjes, Ben Wolters, Trien Beemsterboer, Tinie Stoop en Gré Smit. Lantman, Simon Houtenbos, Jaap Nieuwboer en Klaas Schuijt als bestuurs- leden/toezichthouders. De Zondag Avond Jongerenvereniging bood jongeren van 12 tot 16 jaar gelegenheid om te biljarten, tafeltennissen, tafelvoetballen, sjoelen, enz. enz. Alcohol kwam er niet aan te pas. Slechts sinas of chocomel kon men kopen en als versnapering een pennywafel of gevulde koek, en daar bleef het zo onge veer bij. Bij de sloop van het Jeugdhuis in 1968 moest de Z.A.J. de activiteiten jam mer genoeg staken en keerde niet terug in het nieuwe Dorpshuis. I TT

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 1994 | | pagina 23