4. 5. 15 werkplaatsen Cuypers Co geweld aan gedaan. Het fraaie hoogaltaar is gedeelte lijk gesloopt. In het midden van de zesti ger jaren, toen er op kerkelijk gebied veel veranderingen optraden, werden ook plannen gemaakt voor aanpassingen op ons priesterkoor. Men wilde er meer ruim te voor het parochiekoor en een klein orgel. Nu, vijfentwintig jaar later, verlangen we weer naar het hoogaltaar in de oorspron kelijke staat. Heerhugowaard, 30 augustus 1994 Arnold Lantman. Nu, vijfentwintig jaar later, ver langen we weer naar het hoogal taar in de oorspronkelijke staat. Korte tijd later werd het altaar in gebruik genomen en vanaf die tijd draagt de pries ter de Heilige Mis op met zijn gezicht naar de gelovigen gekeerd. Op deze wijze zijn zij meer betrokken bij de vieringen. Begin 1967 werd er een begin gemaakt met de veranderingen op het priesterkoor. De zijstukken naast het altaar verdwenen, de twee engelenfiguren werden eraf gehaald en neergezet op de plaats waar de beelden van de H. Maria en de H. Joannes stonden. Bij latere veranderingen keerden deze beelden weer terug en verdween een van de twee engelenfiguren. Ook het kruisbeeld boven het altaar verdween. In artistiek opzicht is het werk van Kunst- Ontwerptekening door Jac van Gils, in het Nederlands Architectuur Instituut te Rotterdam. 2. Jos Th.J. Cuypers was ook de ontwer per van de St Bavo in Haarlem en de Effectenbeurs in Amsterdam. 3. Expositietroon: verhoging voor de expositie van het Allerheiligste. Pilaster: ornament dat als een vier kante platte zuil uit een wand een klein stukje naar voren komt. Courtines, gordijnen. 6. Gepolychromeerd: het beschilderen van beelden in meerdere kleuren. 7. Allegorische figuren: begrippen als personen met attributen voorgesteld. 8. Basementen: grondstuk voor beelden en zuilen. 9. Tabernakeldeur, meestal rijkversierd vierkant op het sacramentsaltaar. 10. In de notulenboeken is niet terug te vinden welke uitbreiding er nodig was om het hoogaltaar in zijn geheel te voltooien. 11. Eerste vrijdag van de maand, deze dag is toegewijd aan de devotie tot het Heilig Hart van Jezus. 12 Altaar par amenten, altaarversierin- gen.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 1994 | | pagina 17