F Zeer Eerw. Heer Pastoor, Uw dw. dnrs., Kunstwerkplaatsen Cuypers Co, 12 De feestelijk versierde kerk bij het 25-jarig priesterjubileum van pastoor Vollering. Het altaar is hier nog in de oor spronkelijke staat. Links de ton" als preekstoel. maken van tekeningen verzorgde de fami lie Cuypers er dus ook voor dat delen van het interieur in eigen atelier werden gemaakt. Kunstwerkplaatsen Cuypers Co stuurde op 23 april 1924 aan pastoor Vollering de volgende brief. beeldhouwwerk, zoodat wij vermoeden dat de uitvoering van dit altaar dan wel 8.000,- zal kosten, omdat het wel gewenscht is b.v. de basementen 8) naast het altaar van marmer te maken. Wij zul len U echter voor het werk uit te voeren in koper gaarne prijs opgeven, dit zal echter nog wel eenigen tijd in beslag nemen. Mocht U deze prijs te hoog lijken, dan zou het ons wel aangenaam zijn, indien U dit even wilde berichten. Voor Uwe Kerk komt het ons beter voor dat U geen koper neemt. Ons intusschen voor Uwe geachte opdracht warm aanbe velend, verblijven wij met de meeste hoogachting, De uitvoering in koper was in feite niet geschikt voor onze kerk. Architect Jos Cuypers had een vrij eenvoudige kerk ontworpen en daar paste een altaar uitge voerd in koper en basementen in marmer niet in. Om afstand te nemen tot de uit voering in mahoniehout zette hij een zeer hoge prijs in voor de uitvoering in koper. Hij wist zodoende vrijwel zeker dat pas toor Vollering zou kiezen voor de uitvoe ring in mahoniehout. Uit notities in het Registrum Memoriale blijkt dat er in onze parochie een altaar- fonds was. Op 31 maart 1924 was er in dit fonds al een bedrag van 1.762,- gestort. Om ditzelfde altaar in koper uit te voeren moeten eerst de modellen gemaakt wor den van het ornamentwerk en figuraal Hiermede hebben wij de eer U de teeke- ning van het hoogaltaar van Uwe Kerk te retourneren. Wij hebben onze berekening nog eens herzien en kunnen U thans aan bieden het hoogaltaar geheel afgewerkt in mahoniehout met den expositietroon, het Christusbeeld en de beelden van Joannes en Maria; in den expositietroon 3) prima kwaliteit zijden gordijnen, in den boog naast den expositietroon gebeeldhouwde engelenfiguren, terwijl de boog zelf rijk geornamenteerd en gebeeldhouwd wordt. De rijk bewerkte mahoniehouten pilasters 4) met verbindingsstukken waarin eventu eel text gebeeldhoud kan worden, bene vens de courtines 5) eveneens van prima kwaliteit, terwijl verder het houtwerk pas send met goud en een weinig kleur gepo lychromeerd 6) zal worden. Alles franco geplaatst in Uwe Kerk voor de somma van f 3.150,-. In deze begroting zijn niet begrepen de engelenfiguren, echter wel de twee allegorische 7) figuren, de Kerk en de Synagoge voor stellende. VI i ■**3 i c. I

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 1994 | | pagina 14