HET PRIESTERKOOR IN DE SINT WULFRAMKERK. ■H&- 1 Bouw van de kerk. Priesterkoor. Op weg naar de nieuwe kerk. 11 In Roermond had de grondlegger van het beroemde architectenbedrijf, Pierre Cuy- pers, in 1853 ook een bijzondere werk plaats ingericht. In deze werkplaats wer den de kunstwerken gemaakt die door de architect waren ontworpen. Naast het Dinsdag 1 november is 1944 het vijfen zeventig jaar geleden dat door pastoor J. Vollering, op verzoek van Monseig neur A.J. Gallier bisschop van Haar lem, de Sint Wulframparochie in Waar land werd gesticht. Hoewel de huidige parochiekerk enige jaren daarna in Waarland werd gebouwd, willen wij ter gelegenheid van het parochiejubileum met dit artikel ingaan op de bouw en de veranderingen van het priesterkoor in deze kerk. Het heeft heel wat tijd en inspanning gekost om tot het juiste ontwerp van de parochiekerk te komen. Architect Jac van Gils uit Amsterdam tekende aanvankelijk voor het ontwerp. Volgens een eerste ont werp zou de kerk in Waarland een ’kruis kerk’ worden Wat de beweegredenen zijn geweest om later toch voor een ander model kerk te kiezen is niet te achterhalen. Wellicht was het plotselinge overlijden van de architect in december 1919 een van de oorzaken. Na dit onverwachte overlijden werd er kontakt gezocht met de zeer bekwame architect en kerkenbouwer Jos Th. J. Cuypers, zoon van de bekende Roer- mondse bouwmeester Pierre Cuypers. Tezamen met zijn zoon, die ook Pierre heette maakte Jos Cuypers 2) een nieuw ontwerp voor de te bouwen kerk. Pastoor Vollering en de bouwcommissie van de Sint Wulframparochie konden zich in dit ontwerp vinden en zij stuurden de teke ningen en het bestek in het prille voorjaar van 1921 ter goedkeuring naar het Bisdom Haarlem. De bouw van de kerk werd gegund aan het plaatselijke aannemersbedrijf Jo Keet. Het leggen van de eerste steen vond plaats op dinsdag 19 juli 1921 en het was in Waarland volop feest. Veel kerkelijke autoriteiten waren getuige hoe deken J.G. van Heeswijk uit Schagen deze steenlegging verzorgde. De architect werd bij deze plechtigheid door zijn zoon Pierre vertegenwoordigd. De deken uit Schagen verrichtte op 14 maart 1922 de inwijding. De altaar steen uit de boerderijkerk werd naar de nieuwe kerk overgebracht. In deze steen bevinden zich relikwieën van de H.H. Justina en Donatus. De ingebruikneming van de nieuwe parochiekerk vond plaats tijdens het hoogfeest van Pasen, op 16 april. De wijding van de kerk werd door Monseigneur Callier op 19 juni verricht. 1

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 1994 | | pagina 13