Waarland, september 1993 Joop Zutt. Deze akte vormde de basisovereenkomst tussen het Huis van Egmond en de aanne mers. Maar er moest meer geregeld wor den. De drie aannemers moesten de nodi ge gelden bijeenbrengen, een administra teur en penningmeester benoemen, en onderlinge afspraken vastleggen. In de volgende uitgave van Toendertoid komen we hierop terug. eenstemming bereikt. Tezamen, ieder voor een derde deel, nemen zij op zich om de bedijking uitgemeten op te leveren voor het einde van dit jaar tegen de vol gende voorwaarden: - de bedijking zal geheel op hun kosten worden uitgevoerd; - sloten en watertochten zullen worden gegraven en aangelegd; - een goede bedrijfsklare achtkantige molen zal worden opgeleverd met waterloop en bak. Als tegenprestatie ontvangen zij twee jaar lang de complete opbrengst van het gewas en gedurende tien jaar de helft, (de andere helft is voor mijn Jonkvrouw). Verder zullen alle gewone kosten van reparatie van de molen, onderhoud en alles wat daarbij komt volgens de zelfde verdeelsleutel ten laste komen van mijn Jonkvrouw en de aannemers. Echter met dien verstande, dat ingeval van overstro ming of dat de molen enig ongeluk over komt of soortgelijke grote zaken, zal dat ten laste komen van het Huis van Egmond. De aannemers mogen geduren de de eerste twee jaren het land huren en inzaaien en gedurende tien jaar voorrang in huur en gebruik krijgen. Daarna krijgt het Graafschap de volle eigendom van de bedijkte landen. Mocht het gebeuren, -dat God verhoeden wil-, dat deze bedijking met de molen en alles wat er toe behoort onder water komt te staan door doorbraken van zeedijken, Huygendijk, of door invasie van oorlogen of andere ongelukken, hetzij dat de molen door moedwil of verzuim verbrand of ver nield wordt, dan komen de kosten voor rekening van het Huis van Egmond. Als gedurende de afgesproken periode de aan nemers het land niet kunnen gebruiken dan ontvangen zij van het Huis van Egmond een schadevergoeding gelijk aan de opbrengst van het laatste jaar, (moet echter wel worden bewezen). Kosten voor de verkrijging van de eigendomsrechten, (plaatsen van de molen, rechten om de dijken te leggen, gebruik van pompen, aanhouden van rietland e.d.), komen voor rekening van het Huis van Egmond, even als de kosten van andere processen en kwesties die tijdens deze bedijking zou den kunnen opkomen. Gelet op het verloop van de tijd zal de bedijking moeilijk te realiseren zijn voor het eind van het jaar, tenzij de molens van Oude- en Nieuwe Niedorp meehelpen. Door de noodzaak gedwongen zullen drie pompen met toebehoren worden gelegd in de oude dijk, genaamd ”den Sijtwind”, om het water uit de Slootgert op het oude land te lozen. Van de Rentmeester is hier toe met de nodige moeite toestemming verkregen. De voorwaarde is gesteld dat dit op kosten van mijn Jonkvrouw zal moeten plaatsvinden. Voor zover sommige stukken land na de bedijking als rietland moeten worden aan gehouden, en de eerste drie of vier jaren nauwelijks wat zullen opbrengen, dan zal de huur na twaalf jaar met een zelfde periode mogen worden verlengd. Om te voorkomen dat voor de aanleg van de dijk onbehoorlijk materiaal, zoals riet of ander ruigte zal worden gebruikt, zodat later ongemakken van verzakkingen, doorlek ken e.d. ontstaan en dat de dijk voor eens en voor eeuwig aangelegd zal worden, worden twee opzichters benoemd. De ene opzichter wordt benoemd en betaald door het Huis van Egmond en de ander door de aannemers. Volgens de lastgeving van mijn Jonk vrouw van Egmond verbind ik, Heer van Brederoode, in haar naam bij deze alle het suyver innecommen, soo van den Graeffchappe van Egmont, als Heerlicheyt van Beyerlandt, mitsg aders haren persoone, ende alle hare goederen roerende ende onroerende, tegenwoordige ende toecomende. Van deze overeenkomst zijn vier gelijk luidende afschriften gemaakt, de één voor mijn Jonkvrouwe en de andere voor de Jonkheer Emmanuel Steenbom, Willem Schouten en Anthonis Sonck, die allen door de Heer van Brederoode namens mijn Jonkvrouw van Egmond en volgens zijn speciale opdracht, en door de drie aannemers ondertekend en met hun zegels bezegeld zijn. Aldus gedaan in Den Haag, op de le mei 1590, en was ondertekend, van Brederoode. 26

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 1993 | | pagina 28