VAN DE SLOOTGAARD GESPROKEN. K] fc'1 'O-fi [WO yv® >1 p-1 k'SN - Land voor water De akte van 1 mei 1590 Hier volgt de vertaling naar onze huidige schrijftaal van de oorspronkelijke akte van 1 mei 1590. Sabina van Beieren ver zocht bij de hertog Alva pardon voor haar gemaal, de graaf van Egmond. gravure gemeentearchief Alkmaar). men om de bedijking van het meer uit te geven, maar men is slechts voor de helft geslaagd, namelijk: de bedijkers nemen de kosten van de bedijking, de bouw van de molen, de aanleg van de sloten met alles wat daarbij komt. Zij zouden daar voor de helft van de polder in vrije eigen dom ontvangen. De andere helft blijft van het Huis van Egmond. Maar mijn Jonkvrouw Sabina, geboren Gravin van Egmond, Vrouwe van Beierland, dochter van de Graaf van Egmond, die, zoals bekend, slechts de inkomsten van het Huis van Egmond geniet, komt het niet gelegen om de bedij king en alles wat daarbij komt zelf te bekostigen en is ook niet instaat om het werk aan anderen uit te geven. De Jonkvrouw van Egmond heeft mij, Heer van Brederoode van Cloutingen, schriftelijk gemachtigd om de nodige voortgang te bewerkstelligen in de plan nen rond de bedijking om daarmee het Huis van dienst te zijn. Met Jonkheer Emmanuel Steenbom, Meester Willem Schouten, raadsheren van het Huis van Egmond, en Anthonis Sonck, rentmeester van het Graafschap van Egmond is over- Dit jaar is het precies 425 jaar geleden dat op 5 juni 1568 Graaf Lamoraal van Egmond in Brussel werd onthoofd. Datzelfde jaar begon de tachtigjarige oorlog. Bij de executie van Graaf Lamoraal werden zijn bezittingen ver beurd verklaard en het eens zo machti ge en rijke Huis van Egmond kwam in grote financiële problemen. Twee doch ters van de Graaf, Frangoise en Sabina, hadden zich in Nederland gevestigd en waren protestant geworden. Op 13 juli 1589 overleed Frangoise en bleef Sabina alleen achter. Zij vertegenwoor digde het Huis van Egmond en kreeg de inkomsten uit de voormalige bezit tingen van het Graafschap. Omdat land nu eenmaal meer oplevert dan water vroeg Sabina toestemming aan haar bewindvoerders (de Staten van Holland) om de Slootgaard droog te malen. Zelf ontbraken haar de financiële mogelijkhe den om de klus te kunnen betalen. Zij vond drie financieel sterke partners: Jonkheer Emmanuel Steenbom en Meester Willem Schouten, raden van het Huis van Egmond, en Anthonis Sonck, rentmeester van het Graafschap. In april 1590 werd de polder uitgemeten door Artus van Brederoode. De voorwaarden rond de drooglegging en de verdeling van de kosten en risico’s werden in de in Waarland en Slootgaard zo bekende akte van 1 mei 1590 vastgelegd. Deze datum was tenslotte de directe aanleiding om in 1990 het grandioze eeuwfeest te vieren. Na de noodzakelijke onderzoekingen is duidelijk geworden dat het in de banne van Harenkarspel gelegen en tot het Graafschap Egmond behorend meer, genaamd de Slootgert, tegen redelijke kosten bedijkt en drooggemalen kan wor den. Steeds meer landeigenaren uit de omgeving nemen stukjes rietlaag en drooggevallen land in gebruik, dit ten nadele van het Huis van Egmond. De Raad van het Huis van Egmond heeft reeds verschillende pogingen ondemo- safel- I 25 ip**?

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 1993 | | pagina 27