a Al flanerend over de kennis liep men ook zeker de kennisfotograaf tegen het lijf. Op grote afstand zag hij je al aankomen. Vader, moeder en kroost werden met snel le handbewegingen dicht bij elkander geduwd. De fotograaf deed een paar pas sen achteruit, drukte op zijn toestel en het gezin was vereeuwigd. Bij jonge stelletjes pakte hij de arm van de jongen en legde deze losjes over de schouder van het meisje. Grootouders, broers en zussen, de zuigelingen in de kinderwagens, alles wat passeerde ging op de kiek. Fotograaf Schouten heeft zo vele Waarlanders tij dens de kermis geportretteerd. De foto’s werden aan het einde van de dag door hem zelf ontwikkeld en hingen dan aan de waslijnen van Jb. Pancras, tussen de pere- bomen, te drogen. Kermisvieren was een sociaal gebeuren. Men sloot zich bij andere feestvierders aan en als aan het eind van de middag de magen begonnen te knorren, dan stapte de groep bij deze of gene naar binnen, schoof aan tafel en at mee. Moeders van opgroei ende jeugd zorgden er wel voor dat er op die dagen een flinke pan soep klaarstond Van Posthoorn naar Tortelduif visa- versa Waarland, 27 augustus 1993 Jeanet Stroet. We schrijven: 18 juli 1923. De krant bericht: Dat met postduiven wel iets is te verdienen ondervond Dinsdag morgen de heer Oudejans van Schagen. Toen hij in het Waarland kwam om in het café ”De Tortelduif’ op te nemen hoeveel bier er noodig was voor Dinsdag (tijdens de kermisgaf hij de bestelling met zijn duiven mee. Vijf kwartier daarna was het bier in Waarland. De duiven waren bij het café opgelaten, vlogen daarna naar de kerk een paar maal in het rond, en toen op Schagen aan. De vlucht duurde veertien minuten. Het opdrinken van het bestelde bier ging stellig in hetzelfde vluchtige tempo. en er genoeg brood in huis was. Kermis vieren deed jong en oud. Als vader en moeder te kermis wilden en de allerklein ste wilde niet slapen, dan werd een suiker- dot, gedoopt in brandewijn, in het huilen de mondje gestopt. Maar dit was meer uitzondering dan regel! Als de kinderen wat jengelig werden dan liepen vader en moeder van het ene café naar het andere. Dat was een mooi loopje. Het verzette de zinnen en toch liep men steeds weer de kermis tegemoet. Bij het ene café stond de danstent met een orgel en bij het andere draaide de zweefmolen. En overal werd getapt. De heren van de harddra verij controle bijeen op 28 augustus 1962 voor de smederij van Masteling. van links naar rechts: Freek van Schagen, Piet Nieuwboer, Jb. Pancras en Gert Jonker. De borrel en dikke siga ren lieten ze zich best smaken. Vooral tijdens de jeugdjaren maakt de kermis de grootste indruk. Het is een echt gemeenschapsfeest van dorpsgenoten onder elkaar, dat zijn bestaan zeker waard is. Waarland aanreed. Eenmaal bij Gert aan gekomen werd de brief hem overhandigd. Tot zijn verbazing las deze: ’’Stuur deze man in laveloze toestand terug naar Dirkshom.” Waarop hij tegen Piet zei: ’’Komt dik voor mekaar.” Wat beide man nen die dag samen verder hebben uitge spookt, het was tenslotte kennis, vertelt de volksmond niet. Waar is, dat ze niet in het café zijn beland, maar had Gert thuis nog niet wat onder de kurk? H 23 - 11 MO» V MO W

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 1993 | | pagina 25