Van kraam tot kraam De tekst op het aanplak biljet luidt Kermis te Waarland Bezoek de danstent op.....juli. W. Dekker. Jaren achtereen stond Bram Vader met zijn snoep/speelgoedkraam op de kermis. Zijn zoon runde de schiettent. Hij zelf bezat een voor die tijd prachtige kraam. Alles wat ’’duur” was, lag soort bij soort, onder het glas uitgestald. Daar lagen de zuurstokken van verschillende diktes, de zachte en harde kaneel, de nougatblokken en de vuurrode wijnballen, naast het hal- vecentssnoepgoed op kopers te wachten. In zijn woonwagen was alles keurig aan kant en heel schoon. Dochter Rika ging Tortelduif’ en aan de Veluweweg café ”De Posthoorn”. Zaterdagavond stond alles opgetuigd en ingericht. Het wachten was nu op de kermisgangers. Van schommelschuit en nougat blokken 1927. Alie Pancras en Alie Laan als dikke vriendinnen voor de danstent bij De Tortel duif ning wachtend, waren er als de kippen bij om te helpen bij het lossen van de vracht. En zeker bij de zweef! Een kaartje voor een gratis ritje was de beloning voor de helpende handjes. Het uitpakken en opbouwen trok veel bekijks van de jeugd. Na schooltijd haastten zij zich naar het kermisterrein om toch maar vooral niets te missen van die rumoerige wereld van woonwagens en het opbouwen van de attracties. De vermakelijkheden werden opgesteld bij de twee cafés welke Waarland zo rond 1912 rijk was. In de bocht van de Kerkweg stond café ”De Nauwelijks waren zondags de klanken van de kerkklokken van het lof of vesper verstomd of de draaiorgels stuurden hun vrolijke deuntjes de lucht in. In de begin jaren was de techniek van de draai- en zweefmolens nog primitief. Binnenin liep een ket (klein paardje) in de rondte en bracht al lopende het rad in beweging. Ook het draaiorgel werd nog niet elec- trisch aangedreven en liep nog op man kracht. Tegenover café ”De Tortelduif’ stond bij het huis, waar nu Nico Zutt woont, tijdens de kermisdagen een draai molen. Dat Waarland toen voorop liep met het binnenhalen van nieuwe attracties, blijkt wel uit het krantebericht van 19 juli 1904:” De vroolijke muziek van het orgel bij de schommelschuit, -hier een nooit geziene vertooning- klonk door den geheelen polder.” Een jaar later, berichtte de krant, werd in Waarland voor het eerst drie dagen kermis gevierd. Toen viel er van de draaimolen, luchtschommel en van het ton-prijston- knuppelen volop te genieten. In augustus 1907 werd voor het café van Teun de Jong, ”De Tortelduif’ een ringstekerij op fietsen georganiseerd. Daaraan werd door een dertiental liefhebbers deelgenomen. De prijswinnaars waren: P. Volkers Kz. 1ste prijs, S. Bruin 2e prijs, Jos Bruin Dz. 1ste premie en A. Noordstrand 2e premie. Prijzen en premiën werden in contanten uitbetaald. En dat het er ordentelijk aan toe ging meldden de kranteberichten van toen: ”Bij alle drukte, die eiken dag tot laat in den nacht duurde, werd de orde echter geen ogenblik gestoord, zoodat de aanwezige politie een gemakkelijke taak had.” Was je voor de kermis van een van de omliggende dorpen uitgenodigd, dan vroeg je de jongen of het meisje terug voor jouw kermis. Tot in de dertiger jaren werd de Waarlander kermis op de derde zondag (en de dagen erna) in juli gehou den. Maar toen almeer bleek dat o.a. het rooien van de vroege aardappels gelijk met de kermisdagen viel, verplaatste men de kermis naar de vierde zondag in augus tus. In juli was er zoveel werk op het land te doen dat zelfs de schoolkinderen verlof kregen om mee te helpen bij de zilverui- enteelt. (De grote schoolvakantie was in die tijd in de maand mei.) Woensdag voor het grote feest kwam meestal de eerste kermiswagen aantuffen en op het water aan de Weel meerde een schuit met ker- misspullen aan. De kinderen, vol span- I T K L r i /J F q -^1 J7 20 Flink orkest.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 1993 | | pagina 22