WAARLANDER KERMIS I - K Het ontstaan van de kermis De weken voor de grote dagen Slecht is ’t dorpje, waar en wis, waar het niet eens kennis is; kermis, kermis moet er wezen, kermis moet ook zijn geprezen, want de ware kermisvreugd maakt den mensch eerst regt verheugd. een lantaarntje zoeken: de man met één oog, de buiten proporties dikke dame, de dwergen en de reuzen. Altijd was er wel één van deze merkwaardige attracties te zien, welke de nieuwsgierigheid van de kennisbezoeker opwekte en diens beurs open deed gaan. Op de kleinere dorpskermissen waren de attracties minder spectaculair, maar de ware kermisganger vermaakte zich er niet minder door. Laten we de Waarlander ker mis van vroeger eens bezien. Zo rond de eeuwwisseling bepaalde het feest zich tot één dag. In de krant van 21 juli 1904 lezen we dat er twee dagen kermis werd gevierd en het jaar daarop was het drie dagen volop vermaak. Inderdaad, kermis is de uiting bij uitstek van het goede leven. De onbekende maker van dit vers was vast en zeker een trouwe kermisbezoeker. Voor het ontstaan van de kermis gaan we terug naar de tijd van onze middeleeuwse voorouders. De zoge noemde kerkmis was toen de belangrijk ste gebeurtenis van het jaar. Op de naam dag van de patroonheilige van de parochiekerk, de kerkelijke verjaardag, werd er traditiegetrouw een groots feest gevierd met processie, muzikanten en wagens met bijbelse voorstellingen. Aangezien zo’n feest veel publiek trok, duurde het niet lang of de neringdoenden en volksvermakers dienden zich aan. De kerkmis groeide uit tot een waar volks feest en iedereen deed mee. Uit kerkmis is kermis ontstaan. Met het verdwijnen van de letter k is ook de band met de kerk los ser geworden. Het van origine roomse feest leek veel op een jaarmarkt en ook in niet katholieke streken van Nederland werd deze alom gehouden. Ook zijn er verschillende soorten van kermissen o.a. de herdenkingskermis en de voor- en najaarskermis. De kermis van vroeger en nu verschillen nogal wat. Wie nu de ker mis bezoekt, moet de curiositeiten met De draaimolen van Sierk Oudejans voor het café van W. Jonker. Dik Ranzijn en Sierk tui gen de molen op. Ruim op tijd begon de huisvrouw met het schaken van de woning. Tijdens de ker misdagen kreeg ze vast en zeker veel aan loop en kwam de familie te gast. Dan moest het huis er van binnen en buiten natuurlijk piekfijn uitzien. De vrouwen die behendig waren met naald en draad naaiden speciaal voor de kermisdagen uit een mooie lap stof een bloes of een jurk. Mocht er nog wat geld over zijn dan bracht men de kapper nog een bezoekje gortig: om al met al met de kermis goed voor de njet in Sinterklaas gelo- dag te komen. Voor de kermis legde men vend; wetend waar de kin het hele jaar door wat stuivers opzij, deren vandaan komen; Vakantie was er in die tijd niet bij: de ker- ”je hewwe ze niks meer mis was de jaarlijkse driedaagse vakantie. wojs te make” En was je als jeugdig Waarlander gortig 2) lingere: 1) dan lingerde 2) je ernaar een vrijertje ergens Op vlassen. uit te nodigen om samen ”te kermissen”. - Fr* 19

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 1993 | | pagina 21