Fusie De Posthoorn Jeugdraad Maandag 18 november 1963 belegde de Jeugdraad van Waarland in het oude Jeugdhuis een bijeenkomst die tot doel immers toch zijdelings het werk van de Cultuurkamer. Het Episcopaat van de Rooms-Katholieke Kerk had de R.K. Toneelverenigingen verzocht zich niet bij de Cultuurkamer aan te sluiten. In feite betekende dit dat de aktiviteiten van de verenigingen werden stopgezet. Tijdens de laatste oorlogsjaren werden er door onze toneelvereniging geen uitvoe ringen meer gegeven. Wel vonden er jaar vergaderingen plaats. Met het 12 '/2 - jarig bestaan van de voet balvereniging ”Con Zelo” werd nog geprobeerd een feest te organiseren, waar bij ook het fanfarekorps ’’Sint Gregorius” betrokken zou zijn. Maar er werd geen toestemming verleend een dergelijk feest te houden. De aktiviteiten werden definitief gestaakt toen een lid van Ons Genoegen, de heer Piet Rohof, die altijd voor schitterende decors bij de uitvoeringen zorgde, in Duitsland te werk werd gesteld. Op 22 september 1943 werd het huwelijk tussen Aaf Nieuwboer en Dirk Bekker voltrokken. Beide waren aktief op het toneel en bekleedden ook een bestuurs- funktie binnen de vereniging. Er werd besloten een feestcomité in het leven te roepen, waarin Joh. Bakker, Maddy Schmeddes-Huysmans, Ben Jaspers en Jan Nieuwboer zitting hadden. Zo”n brui loft gaf toch nog mogelijkheden om enke le sketches te brengen en voor het voet licht te komen. En toch bezat de vereniging voldoende veerkracht, want nauwelijks bevrijd werd de draad weer opgepakt en startten de repetities. Op 4 november 1945 werd alweer het eerste toneelspel gebracht. Het is heel bijzonder dat de toneelvereni ging De Posthoorn als lokaliteit waar de uitvoeringen werden gehouden, met een kleine onderbreking van enkele jaren, trouw is gebleven. Tijdens de ledenvergadering van 25 sep tember 1939 kwam er een verandering in de lokaliteit waar zou worden gespeeld. Een aantal zaken waren bij Cor van Ophem, toen eigenaar van De Posthoorn, niet in orde. Men had dit al meerdere keren met hem besproken, maar er veran derde weinig of niets. De coulissen waren stuk en onherstelbaar, dwarsbalken in die zaal werkten belemmerend en tot over maat van ramp was de ingang van de zaal ook niet goed meer. Het medespelend lid Jan Bos had het café ”De Tortelduif’ van zijn schoonvader overgenomen en had in deze zaak de nodige voorzieningen Op woensdag 6 november 1957 vond er in De Posthoorn een buitengewone leden vergadering van de toneelvereniging plaats. Voor deze bijeenkomst waren ook de leden van Jong Leven, een jongerento neelclub in Waarland onder leiding van de bekende Gert Volkers, uitgenodigd. Doel was te komen tot een fusie van beide ver enigingen. Jong Leven had, zoals de naam doet vermoeden, veel jonge tonelisten binnen haar geledingen en dat was een manco bij Ons Genoegen. De club van Gert Volkers was voortgekomen uit de jongerenbeweging ’’N.K.J.B.” en bracht haar uitvoeringen steevast in het Jeugdhuis. Het was een belangrijke bijeenkomst waarbij ook de geestelijken van onze parochie, pastoor N. Buurman en kape laan G.H.W. Zaal aanwezig waren. Er werd tot een samengaan besloten en ie dereen kon zich vinden in het voorstel om Ons Genoegen als vereniging te laten voortbestaan. En toch kwam er na enkele jaren een teleurstelling. De belangstelling voor de uitvoeringen werd minder. Een ingestu deerd stuk kon niet worden gebracht, omdat er onvoldoende mensen kwamen. De invloed van de televisie deed zich gevoelig gelden. Er kwam wéér een perio de dat er niet werd gespeeld. getroffen. De technische voorzieningen bij Bos waren beter dan bij Cor van Ophem. Regisseur Albert Schmeddes had dit bij de leden fraai verwoord, hoewel hij het jammer vond dat er een scheiding kwam tussen De Posthoorn en de toneel vereniging ”Ons Genoegen”. In het notulenboek lezen we het volgende: ”De daad bij het woord voegende, stond de voorzitter op en trok zijn jas aan, waar op de hele vergadering zijn leider ook hier direkt volgde en zo kwam de troep bij J. Bos aan.” In 1946 ging het café van Cor van Ophem over naar Willem Jonker. Jan Bos ver kocht zijn zaak aan Gert Groot, die de inventaris en vergunning aan Willem Jonker overdeed. Voor de toneelvereni ging zat er niets anders op dan weer terug te gaan naar De Posthoorn. En tot op de dag van vandaag wordt hier nog steeds gespeeld. 17

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 1993 | | pagina 19