Oorlogstijd Huysmans was zeer bijzonder. Ook het spel van Heeroom, de pastoor, gebracht door haar man Albert Schmeddes, was van een bijzonder niveau. De reakties uit de regionale pers, o.a. het Alkmaars Dag blad, het parochieblad Sursum Corda en de Schager Courant, waren positief en vol bewondering. Er werd nog heel lang over dit huzarenstuk gesproken. De oorlog bracht voor ons toneelgezel schap ”Ons Genoegen” de nodige proble men met zich mee. In het verenigingsjaar 1941-1942 kwam men slechts enkele keren voor het voetlicht. Van overheids wege werd het geplande stuk ’’Hoera, Petroleum” verboden. Wel kwam men met de stukken ”Het zwarte schaap” en ”De wereld vergaat” nog op de planken. In Duitsland was de Kulturkammer een overkoepelende organisatie waarbij alle Duitse kunstenaars aangesloten dienden te zijn, maar Joden konden er geen lid van worden. Eenzelfde systeem wilde de bezetter in ons land invoeren. Bij grote groepen kunstenaars, tonelisten, letter kundigen, dansers e.d., bestond grote weerstand tegen aansluiting bij de Cultuurkamer. In het café ”De Tortelduif’ van Jan Bos aan de Kerkweg speelde een enkele keer het toneelgezelschap van Leo van Vorden. Hier was men niet zo gelukkig mee. Men wist niet zeker of dit gezelschap bij de Cultuurkamer was aangesloten. Indien dit wel het geval zou zijn, steunde men Foto, genomen op maandag 24 februari 1941 in theater "Royal" te Schagen. De toneelvereniging bracht hier met veel succes het bekende stuk van Felix Timmermans Leontientje" op de planken. van links naar rechts: Tinie Bakker, Dirk Bekker, Maddy Schmeddes-Huys- mans, Ben Jaspers, Willem Dekker Hzn. en Albert Schmeddes. Gregorius” op zondag 26 februari 1933 voor het voetlicht. De toneelvereniging bracht het stuk ”De Voetbalvreter” en het korps speelde een achttal nummers. Bij de tweede uitvoering op dinsdag 28 februari werd medewerking verleend door het parochiële zangkoor ’’Sint Cecilia”. De baten van deze bijzondere uitvoeringen waren bestemd voor het crisiscomité van de gemeente Harenkarspel. Ook de ver enigingen in Dirkshom en Tuitjenhorn hadden voor dat doel uitvoeringen ver zorgd Maandag 28 augustus 1933, de tweede kermisdag in Waarland, kwam de toneel vereniging met het kluchtstuk ”De socië teit Onder Ons” op de planken. Men speelde met kermis echter maar een paar jaar. In 1935 werd er tijdens dit dorpsfeest voor het laatst gespeeld. Het stuk ”De ver jongde Professor” werd in dat jaar nog wel in zaal Pepping aan de Weel met de Zijdewinder kennis gebracht. Met het stuk ’’Leontientje” van Felix Timmerman heeft Ons Genoegen bijzon der veel succes geoogst. Niet alleen in eigen dorp, maar ook in de omliggende plaatsen. Het stuk werd met veel elan gebracht in zaal ”De Burg” te Noord- Scharwoude en in theater ’’Royal” te Schagen. Daar had men aanvankelijk niet zulke grote verwachtingen van de Waarlanders, maar die werden ruim schoots overtroffen. Volgens kritici was het stuk alleen bestemd voor het beroepstoneel en minder geschikt voor de amateurgezelschappen. De vertolking van Leontientje door Maddy Schmeddes- 16

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 1993 | | pagina 18