TONEELVERENIGING ”ONS GENOEGEN” 90 JAAR De eerste uitvoering Begintijd Het is moeilijk vast te stellen wat de pre cieze aanleiding tot de oprichting is geweest. In sommige plaatsen in de omge ving had men al een rederijkerskamer. In Nieuwe Niedorp bestond al sinds veel jaren Cicero en in Oude Niedorp had Nauwelijks was de oprichting een feit of de leden begonnen met de repetities van het eerste toneelstuk. Uit krantenberichten weten we dat in januari 1904 de eerste uit voering plaats vond. De titel van het stuk is niet bekend. Ook weten we niets van de rolverdeling van het eerste stuk. In de Schager Courant van donderdag 14 januari 1904 staat het volgende te lezen: men het gezelschap ’’Molière”. Wellicht wilden de jongeren zichzelf meer vermaken en zag men in het pas geopende café ”De Posthoorn” mogelijkheden Jonge mannen van de Weel en Zijdewind waren betrokken bij deze oprichting. In het begin van deze eeuw werkten de mees te Waarlanders veel samen met de mensen van de Weel en Zijdewind. Tezamen met de Veldtemmers behoorden zij immers tot de parochie van Sint Martinus te ’t Veld. Op 1 november 1919 kreeg Waarland haar eigen zelfstandige Parochie. Cor Beemsterboer, zoon van de bakker die achterin Zijdewind woonde, was met o.a. Frans Jong betrokken bij de oprichting van de rederijkerskamer. Arie Sijs was de eerste penningmeester. Andere namen uit de eerste tijd waren: Ben en Jan de Bakker, Gertje Bruin, Nan Davids, Cees Jansen, Co Obdam en Piet Spaans. De regie werd in de beginjaren door Arie Kroon gedaan. Het is heel opmerkelijk dat het merendeel van de genoemde personen bij de oprichting nog geen twintig jaar oud was. Secretaris Gert Lantman schrijft in zijn eerste notulen, die hij maakte van de jaar vergadering op maandag 2 december 1929, het volgende: ’’Aangezien de secre taris, den heer G. Jaspers, volgens oude gewoonte geen notulen had opgemaakt, konden deze ook niet worden voorgele zen”. Uit deze passage blijkt dat men in de begintijd blijkbaar niet zoveel waarde hechtte aan verslaggeving van aktivitei- ten. Wel zijn er vanaf het zesentwintigste verenigingsjaar verslagen van uitvoerin gen gemaakt. Het eerste jaarverslag dateert uit 1932, omdat men daartoe vol gens nieuwe statuten uit die tijd werd ver plicht. Uit krantenarchieven en uit verslagen bij andere jubileavieringen is het toch enigs zins mogelijk een beeld van de eerste tijd te schetsen. Twintig jaar geleden was ik in de gelegen heid om met twee mensen van het eerste uur, ”0me” Gertje Bruin en Piet Spaans een interview te hebben. Ze waren in 1973 niet meer zo goed op de hoogte van die begintijd, tenslotte waren deze mannen toen bijna negentig jaar oud, maar toch waren er enkele herinneringen. Hieruit blijkt duidelijk dat ook de mensen uit Zijdewind betrokken waren bij de rederijkerskamer. De kinderen van de Weel en Zijdewind gingen in de oude HARENKARSPEL, 11 Januari 1904. Waarland vooruit!! Ditmaal betreft het echter niet het streven van de wakkere Groentevereeniging aldaar, maar de plan nen van de voor een paar maanden opge richte rederijkerskamer Ons Genoegen” Bij aanplakbiljetten heeft deze toch den volke kond gedaan dat zij a.s. Donderdagavond slotrepetitie zal houden van de in studie zijnde stukken, en daarbij uitgenodigdalle schoolkinderen te Waarland en Zijdewind van 7 tot 13 jaar. Vrijdag 1 oktober was het precies negentig jaar geleden dat in Waarland een toneelvereniging werd opgericht. Vanaf 1 oktober 1903 had Waarland de rederijkerskamer ”Ons Genoegen”. Onder deze naam stond de vereniging in haar begintijd bekend. Rederijkers, een benaming voor lief hebbers of beoefenaars van de Nederlandse dicht- of toneelspeelkunst, verenigd in zogenaamde rederijkerska mers. Dit jaar bestaat de Posthoorn ook negentig jaar. Wellicht was de start van dit café in Waarland de aanleiding een rederijkerskamer op te richten. Het is een veronderstelling, want van de eer ste vijfentwintig jaar van Ons Genoegen zijn helaas geen notulen of aantekeningen bewaard gebleven. 13

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 1993 | | pagina 15