K BAK I ES, H. I Oorlogstijd Afscheid van de politiek Heerhugowaard, 15 september 1993 Arnold Lantman. Geen K. maar C. Bakker- weg. Het foutieve naam bordje is gered en hangt in café 't Roer van John en Gré Groen te Kalverdijk. Op woensdag 31 oktober 1945 nam Cees Bakker in het College van B W afscheid als wethouder. Hij werd door burgemeester Nolet uitgenodigd om de eerste vergadering van de nieuwe gemeenteraad als gast bij te wonen. Die eerste openbare vergadering werd gehouden op 14 november 1945 en toen werd dank en hulde gebracht aan Cees Bakker voor het vele goede werk dat hij had verricht. H. Nolet: ”De heer C. Bakker heeft de belangen van de gemeente steeds trouw gediend. Hij heeft de belangen van de gemeente en het vaderland hooger gesteld dan die van zijn gezin. Daarvoor heeft hij de dank van de geheele gemeente ver diend”. Zijn vrouw overleed op 31 december 1952. De laatste maanden van zijn leven bracht Cees Bakker door bij zijn dochter in Heerhugowaard. Op 28 oktober 1954 overleed Cees Bakker daar en werd op 3 november in Waarland op het parochieel kerkhof begraven. In mei 1940 brak de Tweede Wereldoor log uit en binnen enkele dagen was ons land door de Duitsers bezet. Deze oorlog greep diep in in het leven van alle dag en ook het openbaar bestuur moest wijken voor de Duitsers. Met verordening 152/41 van 12 augustus 1941 werden alle politieke aktiviteiten van zowel Provincie als gemeenten verbo den. Op 25 augustus 1941 kwam het College van Burgemeester en Wethouders van de gemeente Harenkarspel voor de laatste maal in vergadering bijeen. Burgemeester H. Nolet bedankte de beide wethouders, C. Bakker Jnzn. en Jb. Blokdijk Sr. voor de prettige samenwer king en de goede verstandhouding. Cees Bakker moest tijdens deze oorlogs jaren onderduiken. Hij wilde echter zolang mogelijk in Waarland blijven. Op een geheime plaats kreeg hij onderdak, maar moest na korte tijd toch naar elders uitwijken. Tijdens het schrikbewind heeft hij ook vastgezeten. Zijn vrouw onder ging hetzelfde lot. De oorlogsjaren waren voor hen verschrikkelijk en behoorden ongetwijfeld tot de moeilijkste jaren van hun leven. Op dinsdag 12 juni 1945 kwam het College van Harenkarspel officieel weer in vergadering bijeen. Burgemeester H. Nolet sprak tijdens dit samenzijn het volgende: ”Dit is de eerste vergadering na langen tijd van afwezigheid. Veel is er ge beurd, veel is er geleden, wij zijn echter de beproevingen goed te boven gekomen. De vriendschap, die in het College in de vooroorlogsche jaren was gegroeid, is in den bezettingstijd onderling beproefd en gestaald.” Tijdens deze vergadering vroeg Cees Bakker, mede gezien zijn hoge leeftijd, ontslag als loco-burgemeester. Op ver zoek van de voorzitter bleef hij nog wel enige tijd in funktie als wethouder totdat de nieuwe raad van Harenkarspel bijeen kwam. Op voorstel van burgemeester H. Nolet en met goedvinden van de beide wethouders werd gemcente-secretaris G.H. Essing voor korte tijd tot loco-bur- gemeester aangesteld. 1 I I 12

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 1993 | | pagina 14