Broodbakken deed ik zelf in een oventje op een petroleumstel, ’s Zaterdags kwam de bakker en dan kocht ik wel eens iets extra’s voor de zondag. De kruidenier kwam ook eenmaal per week het boekje halen en de boodschappen bezorgen. Je kon niet gauw even een boodschap halen als je wat vergeten had. Het gebeurde ook praktisch niet. Waar we ook veel last van hadden, waren ratten. Het huisje was oud en stond aan het water. We hadden kippen en de ratten voelden zich thuis. We heb ben er heel wat gevangen. Zondagmorgen naar de kerk gaan was een heel ritueel. Je moest 400 meter langs een pad van 30 cm. breed en als het gras of onkruid dan hoog stond was je tot je knie ën nat voor je bij de brug was. Ik had laar zen aan en mijn schoenen mee. Bij de brug over het kanaal aangekomen, deed ik mijn laarzen uit, zette die onder de brug, en deed mijn schoenen aan en zo ging ik naar de kerk te Noord-Scharwoude. Op de terugweg de schoenen uit en de laarzen weer aan. Toch zijn het ondanks deze ongemakjes bijna negen heel goede jaren geweest, want die rust en die vrijheid ver goedden veel. Onze drie kinderen zijn er geboren en we hadden een doel voor ogen en dat was mooi om er voor te leven en te werken. De post kwam alle dagen, soms met een ansichtkaart of brief maar altijd met de krant. Ons adres was: Dirk Stoop Rietkuil 8 Waarland (post Oudkarspel).” Sloop, bouw en afbraak Waarland, september 1993 Piet Kleverlaan. Een vervallen opstal is het laatste restant, dat herinnert aan het huisje ”de Rolpaal”. Met dank aan mevrouw Trien Stoop- Kooijman, de Streng 30 en de heer Jan Vlug, tuinder aan de Diepsmeerweg 12 te Oudkarspel. De heer J.G. Zwaan tekende beroep aan bij de Raad van State maar in maart 1978 heeft hij, gedwongen door de gemeente, zelf zijn buitenhuisje gesloopt. Op 26 augustus 1980 is zijn bezwaar schrift niet-ontvankelijk verklaard door de Kroon. gevraagd aan de gemeente Harenkarspel om de bouwvallige staat van het zomer huisje te mogen verbeteren. De desbe treffende brief is niet bij het College van B. en W. terechtgekomen en omdat de heer Zwaan niets had vernomen, is hij aan het breken en vertimmeren gegaan. Op 8 januari 1976 kwam zijn aanvraag in de raad en zonder hoofdelijke stemming werd besloten de gevraagde bouwvergun ning te weigeren. Uit de notulen van die gemeenteraadsver gadering: De heer J. Zuijdam zegt bijzonder veel moeite met dit voorstel te hebben. De heer J.G. Zwaan heeft veel kosten gemaakt om het huisje te bouwen en het staat daar nie mand in de weg. Er is echter in strijd met de wet gebouwd dus het zal dienen te wor den gesloopt. Hij vraagt het college de sloop mogelijkerwijs nog iets uit te stellen en eventuele andere mogelijkheden te onderzoeken. De heer M.C. Francis deelt mede volledig achter de eerdere genomen beslissing van het college te staan. Er is gehandeld in strijd met de wet en als dit geval wordt getolereerd, is het einde zoek. Dan heeft een agrarische bestemming weinig meer te betekenen. Ook de heer M. van Oijen heeft moeite met dit voorstel, temeer daar is gedacht de betreffende strook grond in het nieuwe bestemmings plan een recreatie-functie te geven. Hij vraagt of er geen mogelijkheid is om tijd te winnen, zodat alsnog naar een oplos sing kan worden gezocht. De voorzitter antwoordt nogmaals dat er geen andere oplossing mogelijk is. Indien men besluit tot uitstel zal een verdagingsbesluit moe ten worden genomen. Met de verkaveling, officieel voltooid op 1 januari 1965, zijn de vele akkertjes in de Nieuwe Polder verdwenen. Er waren ook plannen om een weg aan te leggen van de ’nieuwe’ Schaapskuilweg naar het huis van de familie Stoop. Dit moest veel geld kosten en daarom besloot Dirk Stoop, in overleg met de verkavelingscommissie, een nieuw huis te laten bouwen aan de Schaapskuilweg nummer 16. Voorwaarde was, dat het oude huis ”de Rolpaal” zou worden gesloopt. Het erf kreeg een agrari sche bestemming. Tussen 1965 en 1971 is het erf van bijna 1.000 m2 met daarop een (il)legaal gebouwd tuinhuisje verschillen de keren van eigenaar veranderd. Het werd een ideale plek voor de naar lustzoe kende stadsmensen. Op 2 november 1971 kocht de heer J.G. Zwaan uit Amsterdam dit perceel met tuinhuisje, inboedel en boot voor f. 17.000,-. Vanaf dat moment begon het touwtrekken. Er werd toestemming 9

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 1993 | | pagina 11