NIEK PANCRAS, WAARLANDER IN HART EN NIEREN Geen tuinder maar boerenknecht 6 Waarland is een dorp waar vanaf 1900 veel tuinbouw wordt bedreven. Het overgrote deel van de bevolking vond in vroeger dagen in de tuinbouw een mid del van bestaan. Het aantal tuinders is de afgelopen jaren fors afgenomen, maar nog altijd heet Waarland een echt tuindersdorp te zijn. Lang niet altijd waren geldelijke opbrengsten evenre dig aan het zware werk wat men ervoor moest verrichten, maar de Waarlan- ders teelden voort. Niek Pancras, nu gehuisvest op Sabinahof nr. 8 en tuin der in ruste, alhoewel?, staat in dit arti kel ’’model” voor de vele tuinders die Waarland rijk was. Middels een korte levensbeschrijving wordt getracht de lezer een indruk te geven hoe een door snee tuindersgezin van weleer leefde en werkte. Ongetwijfeld hebben velen onder u hun leven onder nagenoeg dezelfde arbeidsomstandigheden door gebracht en kunnen zich zodoende ’mee inleven’. Waarom Niek Pancras? Wel, gelet op zijn jarenlange beroep als tuinder, zijn helderheid van memorie en zijn respectabele leeftijd was die keus voor de hand liggend. Als ’oud buurman’ ontmoet ik hem regelmatig en ja, dan is een praatje op de stoep bar gezellig en aan de benodigde praatstof heeft hij geen gebrek. Leest u mee? Arie Pancras, (opa van Niek), woonde in de vorige eeuw aan de Weelweg D 139, (nu nr. 14). De laatste bewoner van dit huis was Jan Lantman. Na diens vertrek uit Waarland heeft Gerard Hoedjes het pand gesloopt en er een fraai woonhuis voor in de plaats gezet. Opa Arie was geen tuinder maar boerenknecht. In 1869 werd daar in het huis aan de Weelweg Jan Pancras geboren, Nieks vader. Jan Pancras groeide op en werd tuinder. Hij trouwde met Gerritje Bleeker. Het jonge paar vertrok naar de Oude Laanderweg in Heerhugowaard, recht tegenover de plek waar nu tuincentrum Boots staat. Het hele spulletje huurde Jan Pancras van ene Jan Wit. Het land werd in de volksmond ”het Weeskindje” genoemd. Beide Jannen waren mondeling overeengekomen dat de huur van kracht bleef tot aan het overlij den van Jan Wit. Op het moment dat deze afspraak werd gemaakt was Jan Wit reeds de 70 gepasseerd. Gerritje en Jan kregen samen 5 kinderen. Gerritje Bleeker kwam helaas vroegtijdig te overlijden en Jan Pancras ging voor de tweede maal op zoek naar een geschikte vrouw, die hij vond in Johanna Wortel geboren in 1875 te Edam. Het leven gaat door. Op 11 februari 1910 baarde Johanna Wortel haar 1931. Kermis in de Tortelduif. Van links naar rechts Alie Bakker, Niek Pancras, Doortje Ruiter en Piet Bakker. Links achter de witte boet van A. Groen-Kuijs, Veluweweg 24. Een voorspellende foto: Het land erachter kocht Niek later.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 1993 | | pagina 8