Gerechten van vroeger (en vandaag?) BAKERPRAAT Kandeel Boerenmeisjes 500 gram gedroogde abrikozen schilletjes van 1 citroen 400 gram suiker 3141 brandewijn, of minder De abrikozen wassen. Het citroenschille tje in '/zl. water aan de kook brengen en hierin de suiker oplossen. Van het vuur af de abrikozen erbij doen en ze, met het deksel op de pan, 24 uur laten weken. De volgende dag de abrikozen met het suiker- stroopje in een stopfles doen en de bran dewijn erop schenken. Minstens 2 maan den laten trekken. Hoe langer het staat, des te lekkerder wordt het! 2 flessen Moezel- of Rijnwijn 10 eierdooierss 100 gram suiker 1 kaneelstokje 2 schijfjes citroen 4 kruidnagels Waarland, februari 1993 Riet Appel- Wever. Wai mense, vertelle soms verhale, van mekaar en an mekaar. As dat bakerpraatjes benne dan denk je: ”Is ‘t allegaar wel waar?” Maar deuze bakerpraat. is in deuze streek waar beurd, al hew ik ’t meskien efkes hier en deer wat inkleurd. Most d’r vroeger ‘n poppie komme, den kwam de baakster opperdan. Ze had gien witte boezel of een speldje maar ze wist overal puur wat van. En as ’t kind er was, ja hoe zal ’t hiette? De vorige is vernoemd naar jouw kant, den nou maar ientje van moin femilie, den is an de beurt m’n zuster Ant. D’r ware ok gien geboortekaartjes; de vader ging ‘t zelf zegge boi de bure en ok boi femilie op ’t durp, wat verderop weunde ging je een brief kaart sture. Toen m’n tante jong was diende ze in Skagen, d’r vader stuurde heur een briefkaart toe: ’’Beste Trien, je hewwe vannacht ‘n zussie krege, alles is goed thuis, ok met moe. De wijn, het kaneelstokje en de citroen (de kruidnagels in de citroen stoppen) ver warmen en een uur laten trekken. Mag niet koken. De eierdooiers en de suiker kloppen tot een schuimige massa. Het mengsel langzaam door de hete wijn roe ren tot het geheel gebonden is. Warm ser veren in kleine glaasjes met een beschuit met muisjes,een vanillewafel of een boter ham met suiker. En ome Kees is guster doodgaan, hij was zowat al tachtig jaar". Die briefkaart hangt nou in 'n loissie; Verlege mooi as je zuks bewaar. En as iederien bericht had den kwamme ze koike: "Op wie loikt 't nou? Het het jouw heer en ok 't neussie, die ronde toet het 't van je vrouw." De kadoos die ware in nature, eieren, biefstuk of de bakker brocht een taart. "Denk erom", zoi den de kraanvrouw "dat deer un groot stuk van wordt bewaard. We hewwe 'm krege van Dirk en Geertje die komme vandaag vast opperdan, ze het vezelf teugen de bakker zoit: ’’Murgen brengen, den kroige woi d'r ok wat van!" En as den na tien of twaalf dagen, moeder weer an tafel zat den sneed en smeerde ze alweer 't brood en zoi den: "Zo, dat hewwe we ok weer had!" Het poppie sliep lekker in 't wieggie, luiers wapperden in de wind; allegaar gewone dinge boi elk nieuw mensekind. 26

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 1993 | | pagina 28