I ^pro Petri ^ede Terug in Nederland 2 oktober 1870 KERKELIJKE STAAT 30 oktober 1870: 3 17 U(7 de Alkmaarsche Courant: 1929 werd deze kwestie bij het verdrag van Lateranen opgelost. Ongeveer 200 Nederlandse Zouaven vonden de dood op het slagveld of bezweken aan een besmet telijke ziekte. De Nederlandse vrijwilligers, die zonder toestemming van de koning in vreemde krijgsdienst geweest waren, verloren de Nederlandse nationaliteit. Willem III en ook koningin Emma hebben vele verzoeken van oud-Zouaven, om het staatsburgerschap terug te krijgen, inge willigd. Er volgden drie betrekkelijk rustige jaren. Maar toen in 1870 de Franse troepen als gevolg van de oorlog tegen de Pruisen uit de Kerkelijke Staat werden teruggeroe pen, werd het duidelijk dat de dagen van de Kerkelijke Staat waren geteld. De Paus moest zijn Kerkelijke Staat opgeven en de vijandelijkheden werden gestaakt. Dit tot grote teleurstelling van de Zouaven. Op 21 september 1870 brachten ze op het Sint-Pietersplein de laatste groet aan Pius IX. De Zouaven keerden naar hun ’’vader land” terug. De Paus werd de ’’gevangene van het Vaticaan”, omdat het aanbod van de Italiaanse regering om de rechten en het inkomen van de Paus bij wet te rege len van de hand gewezen werd. Pas in Den 21 hebben de pauselijke troepen hun wapens overgegeven en zijn de vreemde lingen daaronder naar Civita-Vecchia gezonden om te kunnen repatriëren, ter wijl de inboorlingen in de depots gehou den worden. Op 4 november volgde de bestorming van Mentana. Aan deze strijd heeft ook Jacob Keet deelgenomen en eveneens wonnen hier de pauselijke troepen met grote over macht. Over de grootte van de verliezen gaven beide zijden zeer uiteenlopende cij fers. Een bron uit Rome vermeldde: ’’Slechts 36 doden aan pauselijke zijde en aan de zijde van Garibaldi 1000 doden”. Rome was weer veilig. Het is jammer, dat het Vaticaan deze overwinning niet gebruikt heeft om met koning Victor Emmanuel van Sardinië tot een accoord te komen over de stichting van een sou- vereine Staat. De Zwitser Papa Allet en de Fransman Athanase Charette waren vanaf 1861 de opperbevelhebbers van de pauselijke legers. De eerste jaren bleef het betrekke lijk rustig. Hier en daar werden wat plaag stootjes uitgedeeld. Op 22 oktober 1867 kwam het tot een treffen tussen 86 Zouaven en 1200 Garibaldisten. Het werd een kort maar hevig gevecht, waarbij het pauselijk leger uiteindelijk buiten ver wachting als overwinnaar uit de bus kwam. Er vielen 16 doden bij de Zouaven en 61 bij de Roodhemden. Tijdens dit gevecht stierf Pieter Jong uit Lutjebroek, een boom van een kerel. Toen hij zag dat zijn commandant, bijgenaamd ”De Engelbewaarder”, door de Roodhemden in het nauw werd gebracht, sprong hij tussen de strijdenden en sloeg met zijn kolf 14 Garibaldisten neer. Daarna zakte ”De Reus van Lutjebroek” uitgeput op de grond en werd deze held haftige Westfries vervolgens doodgesto ken. KERKELIJKE ZAKEN. De bisschap van Haarlem heeft een herderlijke brief aan de geestelijkheid en de geloovigen van zijn bisdom gericht, waarbij, naar aanlei ding van den gebeurtenissen in Rome oefeningen worden voorgeschreven, met het doel om van God het verkorten van de beproeving en de zegepraal der Kerk aftesmeken.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 1993 | | pagina 19