9 mei 1869 KERKEUJKE STAAT Lista dei peccati Liste des péchés Lijst der zonden Penitentie. Pénitence. Penitenza. Pater - Ave. La corona. Het totaal bedrag den door de Paus ter gelegenheid van zijn jubilé ontvangen gif ten wordt geschat op ongeveer 7 miljoen franks in geld en 3 miljoen in natura. (50 jarig priesterschap) Toon het getal aan met uw vingers. 1Ik heb de Mis verzuimd op Zon dag, door mijn schuld. 2. Ik heb gevloekt met volle kennis. 5. Ik ben volkomen dronken geweest. 7. Ik heb mijn mili taire dienst slecht gedaan. Onze vader - Wees gegroet. Rozenhoedje. 3. Ik heb gevaar lijke voorwerpen, schouwd. 4. Ik ben onmatig geweest in den drank, maar zonder mijn verstand te verliezen. 6. Ik heb iets ge stolen van waarde. II numero si indica colle dita. 1Non ho sentita Messa di obligo, per negligenza. 2. Ho bestemmiato con piena avvertenza. 5. Ho bevoto trop- po, non capiva piu niente. 3. Ho guardato og- getti pericolosi. 4. Ho bevuto trop- po senza perdere l'uso della ragione. 6. Ho rubato coso grave. 7. Ho mancato mei servizio. 6. J'ai volé un ob- jet de valeur. Indiquez du doigt le nombre. 2. J'ai juré en pleine connaissance. Notre Pére - Je vous salue. Le chapelet. 1J'ai manqué a la Messe le dimanche, par ma fauta. 3. J'ai regardé des objets dangereux. 4. J'ai bu immodé- rément, mais sans perdre l'usage de la raison. 5. J'ai été complè- tement ivre. 7. J'ai mal faitmon service. 13 september 1869 PAUZELIJKE ZOUAVEN. Het vaandel, door catholieke nederlandsche vrouwen aan de zouaven te vereeren, is thans gereed en te Amsterdam tentoongesteld. De bijdragen ervoor zijn zoo aanzienlijk geweest, dat men tevens een ondersteu ningsfonds voor invaliede nederlandsche zouaven heeft kunnen vestigen, welk reeds bijna f40000 bezit. De Zoauven in Italië De opleiding van de Zouaven in Rome was betrekkelijk kort, maar wel gedegen. Het waren beste schutters, getuige de overwinningen, die de kleine Zouaven- regimenten behaalden op de grote aantal len Garibaldisten. Naast de diverse oor logsinspanningen deden de Zouaven alles wat mogelijk was om de Kerkelijke Staat te beschermen. De nieuwelingen hadden o.a. de taak om het gebied te zuiveren van roversbenden, die vaak hele dorpen over vielen en plunderden. Ook hielpen ze de politie van Rome en verzorgden zieken en gewonden. Een voorbeeld hiervan is de cholera-epidemie in 1867 te Albano. De Zouaven verzorgden de zieken en begroe ven de vele doden. Enkele Zouaven von den hier ook de dood. Ter herinnering aan dit verschrikkelijke werk gaf paus Pius IX een eremedaille uit met het opschrift: ’’Bene Merenti”. Jacob Keet Er waren er meer uit onze omgeving die deelgenomen hebben aan de verde diging van de Heilige Stoel. Zo ook was Jacob Keet pauselijk Zouaaf. Jacob, geboren op 22 november 1843 te Schagen en bakker van beroep, diende van 17-2-1866 tot 1-3-1868 in het pau selijk leger. Hij werd daarvoor onder scheiden met de medailles van ’’Bene Merenti” en van ’’Mentana”. Johannes (Jo) Keet, een zoon van Jacob en geboren op 8 september 1883 te Schagen, werkte vanaf 1900 als tim mermansknecht in Tuitjenhorn. In 1913 begon hij in Waarland een tim merbedrijf. De familie Keet zet tot op de dag van vandaag dit bedrijf aan de Weelweg voort. Het was niet bepaald een pleziertje om als soldaat te dienen in het Zouavenleger. Vooral de Nederlanders hadden te kam pen met de taal, en ook met het warme kli maat. Ze stonden niet alleen bekend om hun moed, maar ook om het feit dat ze graag een stevig glas wijn dronken. Hun soldij was karig: van het vechten is een enkele Zouaaf rijk geworden. De geeste lijkheid spoorde hen aan om wekelijks de H. Communie te ontvangen en te gaan biechten. Er was een biechtspiegel, een vel papier met genummerde zonden, gedrukt in het Nederlands en daarnaast in het Italiaans en Frans. Daarmee kon de Zouaaf zich behelpen bij een niet- Nederlandse biechtvader. De soldaat wees dan met een rouwmoedige vinger naar het punt wat hij misdaan had en daarna kon de biechtvader de penitentie aanwijzen. Hieronder enkele van de 27 punten van deze biechtspiegel. 16

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 1993 | | pagina 18