HET ’’ZOUAFIE” EN GERRIT BAKKER Strijders voor de Paus De bedreiging van de Kerkelijke Staat Wat voor mensen waren die Zouaven? De traditionele katholieke landen, zoals Ierland, Oostenrijk, Spanje, Portugal en Zuid-Amerika lieten de paus in de steek omdat ze ’’Kerkelijke Staat” en ’’Heilige Kerk” wensten te scheiden. Ook de Italiaanse geestelijkheid vond dat de Paus afstand moest doen van de Kerkelijke Staat. Katholiek Nederland en België reageerden wél op de oproep van de Heilige Vader. Van de ruim 10.000 pause- maar hun uiteindelijke doel was: één groot Italië, het veroveren van het oor spronkelijke Patrimonium Petri (Rome en omgeving) en de vernietiging van alle kle rikale instellingen. Paus Pius IX verzette zich hier tegen en vroeg de katholieke wereld om hulp. Onder leiding van de Franse generaal Becdelièvre werd in januari 1861 het ’’Regiment van de Pauselijke Zouaven” gesticht, waarin buitenlandse vrijwilligers dienst konden nemen. De Zouaven wer den vernoemd naar een dappere inheemse stam uit Algerije, die zich aan de Fransen had moeten onderwerpen. Het Zouavenregiment bestond aanvanke lijk uit een keurkorps van Fransen, die tegen deze stam gevochten had. Dapperheid stond hoog in het vaandel. De Zouaven maakten ongeveer een derde deel uit van het pauselijk leger. In de Smeugelpolder aan de Waarddijk stond een huis met het opschrift ’’ZOU AFIE”. Nieuwsgierig geworden naar de herkomst van deze bijzondere naam, kwam ik terecht bij de namen Gerrit Bakker en Aagje Bruin, die aan het eind van de vorige eeuw in dit huisje woonden. Cor Groot en zijn gezin hebben er jaren gewoond en nadat zij vertrokken waren, is het huisje gesloopt. Op deze plaats staat nu het woonhuis van de familie van Noesel, Waarddijk 16. Dit deel van de Waarddijk behoort vanaf 1 januari 1990 tot de gemeente Heerhugowaard. In dit artikel wil ik graag iets vertellen over het ’’Regiment van de Pauselijke Zouaven” en over de Westfriese Zouaaf Gerrit Bakker. In 1860 behoorde een groot deel van Italië tot het grondgebied van de Kerkelijke Staat met de Paus als staatshoofd. In dat jaar vielen de legers van Victor Emmanuel II, koning van Sardinië en de Roodhemden van vrijheidsstrijder Garibaldi het grondgebied van de Paus aan. Driekwart van de Kerkelijke Staat werd ingelijfd door deze nationalisten, 14 'tZOUAFIE, nu Waarddijk 16

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 1993 | | pagina 16