I Het gezin 9 Na zijn huwelijk met Alida Bakker werd in het huis in Heerhugowaard negen maanden later hun eerste kind Annie geboren. Jaren later is zij in het klooster ingetreden en heeft daar de mooie naam van zuster Pacifica ontvangen. Na Annie werd Jan geboren, gevolgd door: Kees, Nico, Piet, Wim, Joke, Siem, Alie, Gerard, Willy, Elly, Trees en Aad als de hekkesluiter. Moeder Alie had aan die grote kinderschaar haar handen vol. Haar gezondheid liet haar echter nogal eens in de steek. Ondanks dat was zij een blije vrouw, gesierd met een opgeruimd met een zaaimachientje, de koolplanten werden alleen op contract geteeld. Na negen weken waren de zaden tot planten uitgegroeid. Heden ten dage is het voor de tuinders, uit vrees voor inteelt, bij de wet verboden zelf koolzaad te kweken. Na de koolplanten volgde de komkommerteelt. Momenteel is 1/3 deel van de kassen in gebruik voor de koolplantenteelt, de rest van de oppervlakte wordt benut voor zaadteelt voor de Zaadunie uit Enkhuizen. Deze tak van teelt vormt de hoofdmoot van het kassenbedrijf van Gerard Pancras. Als de tijd van violenbestuiven daar is, schittert de kleurenpracht in de kas de bezoeker tegemoet. enkeling een kas (Willem Dekker, Cees Zutt, Jan en Gerard Zutt en Dirk Bekker). Kort na de voorlichtingsavond volgde een bezoek aan de kassen in het Westland. Het praatje van de L.T.B.-man had Niek enthousiast gemaakt om zelf met kassen te beginnen, daarbij denkend aan de toe komst van zijn zoons. De koolteelt ging zo slecht dat de kool als voer voor de koeien ging. Niek wilde wel de overstap naar de kassen maken maar waar haalde hij de benodigde centen vandaan? Ook daar kwam een oplossing voor. De bank, met garantie van Borgstellings- en Waarborgfonds, verstrekte Niek een hypotheek waarmee hij de kas kon finan cieren. De plannen werden ten uitvoer gebracht. De Gebr. Brouwer uit Oostwoud bouwde in 1960 achter de Kerkstraat de eerste kas: 1.000 m2 groot. De eerste tomatenteelt in de nieuwe kas liep uit op een volslagen mislukking, alle tomaten waren min of meer ziek. De opbrengst ervan was amper f 3,- per meter. Doch de aanhouder wint. Van lie verlee werden de resultaten beter en in 1965 werd dan ook met veel durf een tweede kas, groot 2.000 m2 ernaast gebouwd. De kassen brachten volop werk met zich mee en vader Niek werd daarbij geassisteerd door zijn zonen Piet, Gerard en Wim. In de maand februari werd het koolzaad uitgezaaid. Het zaaien gebeurde Het hele gezin bijeen op 14 december 1952. Van links naar rechts: bovenste rij Kees, Niek. Piet en Jan. midden Siem, moeder met Aad op schoot, Joke Annie, vader en Wim. Voor Trees, Wil, Els, Alie en Gerard.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 1993 | | pagina 11