De spaarzame vrije tijd De kassen i Het samen huren was aanzienlijk voorde liger; gezamenlijke inkoop van de kunst mest, gedeelde kosten van de loonwerker en minder akkerverlies. Tot aan de verkaveling in 1960 heeft Niek samen met Nic Nolten producten geteeld welke voornamelijk bestonden uit bieten, voerpeen en gladiolen (op contract). Na de verkaveling van de Speketerspolder verbouwde Niek op 2 bunder: uien, kool en aardappelen. Al met al heeft hij dertig werkzame jaren, van 1946 tot 1976, in de Speketerspolder doorgebracht. Ontelbare kolen, in alle soorten en maten, zijn door zijn handen gegaan. Het klinkt ongeloof waardig maar het koolsnijden deed hij altijd met een kromme rug en nooit een sikkepitje rugpijn gehad. De verdwijning van het gemaal van de Speketer beurt, ging het huis van Jan Kramer onder de slopershamer. Een beste bult stenen bleef van het huis over. Aldert (Alie) Mulder die destijds woonde aan de Ringvaartweg 18 (nu woont daar Nic Jonker) kon deze stenen heel best gebrui ken en metselde er een stevige schuur van. Aan deze schuur heeft Nic Jonker later zijn koelhuis gezet. Het slopen van het De dagindeling van een tuinder was zes dagen van de week hetzelfde. Op zomer dagen begon Niek om zes, zeven uur met het werk, om 9 uur was het koppiestijd, daarna aan de slag tot de middag. Was het bord leeg dan werd de overall aangetrok ken en ging hij weer aan het werk tot het avondeten. Het langdurende zomeravond licht werd benut om zomaar wat om en nabij huis te rommelen. Werk was en bleef er. ’s Avonds in de huiskamer praat te hij nog wat met moeder over de kinde ren of over andere belangrijke zaken die de aandacht verdienden, rookte nog een sigaretje en dan zo rond de klok van 10 uur gingen ze te bed. De weinige vrije tijd die Niek had besteedde hij aan verschil lende verenigingen. Al vrij jong werd Niek lid van de fanfare St. Martinus in ’t Veld. Hij speelde niet onverdienstelijk piston en als trouw lid van het kerkkoor in ’t Veld liet hij zijn stem graag klinken. Naast zijn muzikale prestaties was hij ook nog te vinden in de gelederen van de bil jartclub en de damclub Per Severantia. Hij was een fervent dammer en scoorde daar bij zeer hoog. Alle weken damde hij bij de club en nam daarnaast nog deel aan de wedstrijden. De club was bij de bond aan gesloten. Als het huishouden het toeliet vergezelde moeder Alie haar man naar een belangrijke wedstrijd. In 1940 werd hij kampioen bij de onder linge wedstrijden. Vier keer achter elkaar heeft Niek het gepresteerd om een eerste prijs in de wacht te slepen. Het dammen behoort nu tot het verleden, andere hob by’s vullen nu zijn tijd. Het was in de jaren 1959-60 dat een L.T.B.-voorlichter in café Jonker een voorlichtingsavond hield over de glastuin bouw. In Waarland bezat slechts een electrisch gemaal stuitte op de nodige moeilijkheden. Het puin kon niet met de trekker worden afgevoerd en het zo laten liggen kon ook niet. Om de restanten uit het zicht te doen verdwijnen kreeg de draglinemachinist opdracht een groot gat van 2 meter diepte te graven. In die grote kuil kieperde de dragline al het overgeble ven materiaal en het gat werd weer met grond gedicht. Van elke verandering in de Speketerspol der was Niek ongewild een stille opmerk zame getuige. Op de smalle kaai, waar hij overheen moest lopen om bij zijn land te komen, stond eerst het huis van Jan Kramer, vervolgens een molen en een electrisch gemaal. De kaai was zo smal dat er geen trekker overheen kon rijden. Het land was eigendom van de kerk. In 1960 tijdens de verkaveling, de Speketerspolder was het laatst aan de 8 Najaar 19961 Nog net voor de verkaveling van de Speketer. Voorop Niek, gevolgd door Piet en Siem en Jan Bruin Filmer.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 1993 | | pagina 10