R WIPMOLEN 24. Schaapskuilmeer bekijken, dan is het wel licht mogelijk dat "onze" molen ook in deze tijd werd gebouwd. Ook de molen in Obdam, had toen de betrekkelijk kleine polder Weel en Braken, groot 87 hectare, als ondermolen te bemalen op de polder- Obdam. staven, op verticaal geplaatste koningsspil. Die bracht beneden, met een tweede schijfloop of bonkelaar een groot waterwiel in beweging. Aan de as van dat waterwiel was het open scheprad gekop peld. Omdat de koker het meest kenmer kende onderscheid was in de constructie van de wipmolen sprak men ook wel van een "kokermolen". Het woord wipmolen is gebaseerd op het feit, dat wanneer de molen in werking is het bovenhuis in lich te mate heen en weer beweegt, staat te schudden of te wippen Vier zware, schuin naar beneden geplaats te, hoekkeperbalken die de plaats van de schoren bij een standerdmolen innemen rusten beneden op een houten raamwerk, het ondertafelement, waardoor als het ware een piramidevormig onderhuis ont staat. Bij de grotere wipmolens, zoals deze in Zuid-Holland nog voorkomen, biedt dit onderhuis nuttige woonruimte. Ook bij de wipmolen kan het bovenste gedeelte door middel van een staartbalk en trap met behulp van een windas naar elke gewenste windrichting worden gekruid. De bovenbouw van de wipmolen dient enkel en alleen als een beschermend De wipmolen is het slanke molentype dat nog in grote aantallen voorkomt in Zuid- Holland en Friesland en is de oudste watermolen. De wipmolen is niet anders dan de aanpassing van de standerdmolen. Bij dit type molen zijn alle werktuigen in de kast ondergebracht. Dit kan bij een watermolen niet. Het scheprad, de vijzel kwam pas later, moest uiteraard onder in de molen een plek krijgen. De oplossing was een doorlopende koningsspil van het aswiel naar beneden, door een koker inplaats van een standerd, waar omheen een bovenhuis kon draaien. Dat bovenhuis hoefde alleen maar ruimte te bieden voor de wiekenas en de over brenging door middel van aswiel en bon kelaar, met kammen, of schijfloop, met fel I DOORSNEDE WIPMOLEN 1. Binnenroade 2 Askop 3 Windpeluw 4. Bovenas 5 Bovenwiel met vang 6. Busbalk 7. Wolfsbalk 8. Penbalk 9. Daklijst 10 Bovenschijfloop 11 Steenlijst 12. Sleenburriebalken 13 Bovenzelel 14. Vangbalk 15. Koningsspil 16 Voegburriebalken 17. Staartbalk 18. Onderzetel 19 Borstnaald met eikel 20. Koker 21. Trapbomen mei kruisschoren 22 Hangerbomen 23 Kokerbalken 24 Onderschijfloop 25 Kruirad 26 Kruipaal 27. Torenstijl 28. Scheprad 29. Muurplalen of talelement 30 Waterwiel 31 yVateras 32 Wielbak 33 Waterloop 34. Vanglouw ■ar!

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 1992 | | pagina 26