KOTMOLEN IN DE SCHAAPSKUILMEER KOTMOLEN 23. De kotmolen in zijn oude glorie. Het is voor ons nu nog niet zeker dat deze kotmolen gebouwd is ten tijde van de drooglegging van het meer de Schaaps- kuil. Zowel het Schaapskuilmeer als het In de overeenkomst van 1 juli 1809 tussen de eigenaren van de Schaapskuilmeer- polder en de Nieuwepolder werd bepaald dat de ingelanden van de Nieuwepolder in verhouding met die van de Schaapskuil meer in de kosten van het onderhoud zou den meebetalen en dat de kaden van deze twee polders onder gemeenschappelijk toezicht zouden staan. Bleekmeer zijn in 1607 uit de boedel van Graaf Lamoraal van Egmond, een broer van Sabina, verkocht. Beide meren zijn bedijkt en drooggemaakt krachtens een octrooi van 20 januari 1632, verleend door de Staten van Holland en Westfriesland. De polder was met de aan de westzijde gelegen Nieuwepolder geheel door een omringdijk omgeven. In de Schaapskuil- meerpolder lag vroeger een stuk oud land dat onder de naam "Hossebosch" bekend was. De polder Schaapskuilmeer is in 1919 op verzoek van de toenmalige ingelanden gereglementeerd, (er kwam een polderre- glement of -keur). De kotmolen in de Schaapskuilmeer bemaalde in die tijd drie polders, te weten de Schaapskuilmeer, Hossebosch en de Nieuwepolder. De pol der was zelf 70 hectare groot, het gebied van "Hossebosch" bijna 25 hectare groot en de Nieuwepolder 24 hectare. De molen kreeg van de twee laatstgenoemde pol ders middels duikers met schuiven het water en sloeg dit vervolgens uit op de Raaksmaatboezem. (Het stelsel van met het elkaar verbonden ringsloten in het gebied in en rond de Waarlandse polders, de polders Heerhugowaard en Berkmeer). Op de omslag van onze perodiek "Toendertoid" prijkt de molen die eens zorgde dat de bewoners van de polder de Schaapskuilmeer bij overvloedige regenval toch droge voeten konden houden. Ook op het briefpapier van de stichting komt een afbeelding van deze bijzondere molen voor. Deze molen is daarmee het "beeldmerk" van onze stichting geworden. In dit eerste num mer zouden wij graag iets vertellen over dit type molen en de plek waar hij stond. Het archief van deze kleine pol der is zeer bescheiden en de stukken dateren bijna allemaal uit deze eeuw. Misschien dat onderzoek in andere archieven meer feiten aan het licht kan brengen over deze bijzondere molen. In Waarland werd altijd gesproken over de "kotmolen" in de Rietkuil, een andere naam voor de polder Schaapskuilmeer. Hoe men aan deze molennaam is geko men is onduidelijk. De officiële naam voor de molen is "wipmolen". De enige molen van dit type in onze omgeving staat nabij de Braken in Obdam. Die molen is in 1632 of kort daarna gebouwd. Als we het jaar van drooglegging van het i

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 1992 | | pagina 25