VAN DE SLOOTGAARD GESPROKEN... Gezicht op de Slootgaard vanuit de Schagerwaard. Tijdens de viering van het eeuwfeest "Slootgaard - Waarland" is in diverse publikaties uitvoerig aandacht besteed aan de drooglegging van het meer de Slootgaard. Tenslotte was deze droog legging de directe aanleiding tot het tien dagen durende feest in de Slootgaard en Waarland. De Graven van Egmond behoorden tot een van de machtigste en rijkste adellijke families in Nederland. Tot het Graafschap behoorden grote gebieden in Noord- Holland, België en Frankrijk. Graaf Lamoraal van Egmond was een voorvech ter van een vrij en onafhankelijk Nederland en kwam daardoor in conflict met de Koning van Spanje Philips H. Op vijf juni 1568 (het jaar waarin de tachtig jarige oorlog begon) werd hij tezamen met de Graaf van Hoome in Brussel onthoofd. Bij zijn executie werden al zijn bezittin gen verbeurd verklaard waardoor zijn vrouw, Sabina van Beieren en kinderen tot armoede vervielen. Bij de Pacificatie van Gent in 1576 werd een deel van haar goederen teruggegeven. Na haar dood sloot haar oudste zoon zich aan bij de Spanjaarden, waarop de Staten van Holland op haar beurt opnieuw alle bezit tingen verbeurd verklaarden. Frangoise en Sabina van Egmond moesten uit de opbrengst van die bezittingen in hun onderhoud voorzien en kwamen dus weer in grote financiële problemen. Beide zus ters hadden zich in Nederland gevestigd en waren protestants geworden. De Staten van Holland waren om deze reden de zus ters goed gezind en hadden hen een jaar geld toegekend van f. 2.000,- voor kleding en onderhoud. Op 13 juli 1589 overleed Franfoise en bleef Sabina alleen achter. Zij mocht zich Vrouwe van Beyerland noemen. Zij vertegenwoordigde het Huis van Egmond en genoot de inkomsten van 21. Voor onze stichting is dit stuk water- schapsgeschiedenis van bijzonder belang omdat alle akten en overeenkomsten rond deze drooglegging bewaard zijn gebleven. Zo is onder andere vastgelegd op welke voorwaarden en condities Sabina van Egmond toestemming kreeg voor de drooglegging, de problemen rond de financiering van het werk, verdeling van het land, onderhoud van dijk en molen en de rechtspraak in dit nieuwe land. Het grootste deel van de nieuwe polder behoorde tot het rechtsgebied van het Graafschap Egmond en een aanzienlijk kleiner deel viel onder het Graafschap Holland. Om deze reden was de Slootgaard tot 1990 opgedeeld tussen de gemeente Harenkarspel en Niedorp. In "Toendertoid" willen we regelmatig aandacht besteden aan dit stuk plaatselijke geschiedenis. In dit eerste artikel over dit onderwerp willen we allereerst uw geheu gen opfrissen door een samenvatting te geven van eerdere publikaties in de Eeuwfeestkrant en in de 57e bundel van het Historisch Genootschap Oud West- Friesland. A. A. L JaL..

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 1992 | | pagina 23