19. Cor van der Heijden en neef Kees Bakkum. 13 november 1957. Hierboven een foto van Agie Bakkum bij de molen. Genomen op Koninginnedag 1992, nu zelfeens op de foto. Waarland, september 1992, Agie Bakkum en Riet Wever. met de verkaveling. Ome Cor haalde hout met de schuit uit Alkmaar. Janus en Simon Wijte uit de Wogmeer en Frans Ruiter uit Spierdijk moesten met nog een paar helpers de molen weer herstellen. Dat was allemaal handwerk, de molen is toen ook weer rechtgezet. In 1946 ging ik bij opoe en opa van der Heijden werken. Eerst om de 14 dagen, maar in 1949 over leed opa en kwam ik hier voor dag en nacht werken. Ik moest me eerst laten inschrijven bij het gemeentehuis in Dirkshom. Het was die dag bar koud en ik wist de weg niet goed dus ging ik bij een boerderij vragen hoe ik moest fietsen. De vrouw die daar woonde zei :”Kom d'r maar effies in, den ken je wat durwarme boi de kachel." Later hoorde ik van ome Cor dat ik bij Cees Bakker was geweest. Tot 1956 waren we met z’n drieën in de molen. Toen overleed opoe, het was op een zondagochtend en ome Cor was naar de kerk. Ik ging gauw naar buurvrouw Groen en die liet ome Cor snel terughalen. Dat gebeurde één keer toen ome Cor hier pas was aangesteld; de molen draaide en onderin brak de vijzel en viel naar beneden, alles was kapot, ook bovenin de molen Alles moest worden gerepareerd maar het was oorlog en er was geen hout te krijgen, maar met ruilen van etenswa ren zijn we toch aan hout gekomen. Maar het water uit de polder moest weg en het oude watermachientje (stoomgemaal) moest maar zolang dienst doen. Ome Cor had echter nog nooit met zo’n ding gewerkt. Cor van Ophem was degene die hem in een paar uur wegwijs maakte, hij moest het al snel alleen gaan doen. Hij moest dan eerst de grote ketel volpompen met water (maar er waren steeds verstop pingen), dan vuur stoken maar doordat het koud en vochtig in de schoorsteen was trok deze heel slecht. Ome Cor deed dan droog bladriet door het luik in de schoor steen en stak het in brand, dan takken sto ken onder de ketel en ook vetkolen gingen erbij. Dan na 7 of 8 uur zo medderen was de ketel zo op temperatuur dat er gemalen kon worden; de drukmeter moest name lijk op het juiste punt staan. Het bouwjaar van de watermachine was 1877. Hij mocht niet op volle kracht lopen anders ging de vijzelbalk krom. Zo duurde het dus heel lang voordat je het waterpeil in de sloten zag zakken, tegen die tijd regen de het zowat al weer. Het was dus dag en nacht doorgaan! Rusten kon niet, alles moest je in de gaten houden! Toen ging ome Cor van vermoeidheid door zijn enkel en moest er andere hulp komen, Jaap Groen van de buren uit het sluishuis kwam helpen en Ome Cor gaf aanwijzin gen. Later ging hij maar met een stok aan de loop, maar van de watermachine naar de molen was nog een pittig eindje met de stok! Zelf heb ik jaren dat padje gelopen om water te halen, waterleiding was er in de molen nog nietdat kwam pas in 1950 In 1950 draaide de molen niet meer van wege de verkaveling. Ome Cor werd tuin der en daar hielp ik hem altijd mee. In 1973 verkocht hij zijn land. Zijn gezond heid ging achteruit en in februari 1990 overleed de laatste molenaar van Waarland. t

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 1992 | | pagina 21