Oorlog spaarpot! Ki: 16. Waarland, 21 aug.1992, Jeanet Stroet. De Landstand 17 maart 1944. resseerd was. Veelal ging het vak over van vader op zoon. Doordat er hard werd gewerkt kwam er brood op de plank. Was het werk gedaan, dan werden de rekenin gen uitgeschreven....na een halfjaar. Later werd dat om de drie maanden. Een uur loon bedroeg in 1964 f. 4,-voor toen een heel bedrag. De verkaveling van Waarland bezorgde Freek heel wat werk voor de Heidemij. Dit bedrijf werkte zo accuraat dat de reke ningen eerst ter goedkeuring moesten worden overlegd en als ze dan in orde waren bevonden, gingen ze in drievoud de deur uit. Smidsknechten heeft Freek niet gehad, behalve dan Joop Jongkind die één jaar als los/vast werkman heeft gewerkt en Thijs Hoebe uit ‘t Veld. Hij schoot Freek te hulp toen deze een ongeluk had gehad. Door eerder genoemde oorzaken raakte het smidswerk in verval. Wijselijk smeedt een smid het ijzer als het heet is. Ook wij moesten dit doen en maakten tijdig de overstap naar het loodgieterswerk. Aan de weinige jaren dat wij in de smederij heb ben gewoond denk ik met genoegen en warmte terug, de sfeer smeult en ademt nog na, ook al is het smidsvuur verdwe nen. Zij bespaart veel stroom en gas! Zinkwerk, zoals het maken van goten en vergaarbakken kwam ook vaak voor. In de werkplaats werd het zink met de hand op maat gesneden en gezet, indien nodig van een kraal voorzien en zo pas gemaakt dat het op het werk precies in de houten goot paste. Ook moest er weleens worden gelast. De smid dompelde carbid in water, waardoor gas ontstond, daarmee werd dan gelast. De kwajongens haalden nogal eens streken uit door carbid in bussen te stop pen, lucifer erbij en een keiharde knal was het gevolg. Zelf herinner ik me hoe gemoedelijk het eraan toe ging (gelukkig nu nog), als je een klant had die wat wilde kopen b.v. een stuk ijzeren buis. Op mijn vraag hoe lang dat dan wel moest zijn, werd een sigarendoosje tevoorschijn gehaald en gezegd, terwijl de wijsvinger langs de zijkant streek, zo zowat met nog een stukkie d'r bij! En daar deed je het dan mee. 7) De hooikfaf is nw der in totdat het schakerstijd was. (najaarsschoonmaak) Geen denken aan dat de kachel aangemaakt werd als het in de zomer wat fris was, een trui of vest hielp best en kostte niets. Ieder jaar ook moesten de zes kachels van de oude lage re school worden nagezien en schoonge maakt en opgepoetst worden met kachel- glans net zolang tot ze glommen als spiegels. Alle kachels werden betrokken bij een firma uit Alkmaar en vervoerd door de Zijdewinder Arie Mooy, naar Waarland. Toen de mobilisatie uitbrak moest Freek Masteling opkomen, gelukkig maar voor zes weken. Werk was er in die beroerde tijd weinig voorhanden en om nog wat te verdienen werd er een vrachtwagen gehuurd om daarmee voor de fam. Bruin kool op te halen uit Anna Pauwlona. Drie wagens per dag. Helaas was het geen vetpot, voor al niet toen een wagen in de sloot zakte en een andere tot overmaat van ramp door het ijs ging. Vroeger had je niet zoals nu een diploma of opleiding nodig om het smidsvak uit te mogen oefenen, je was gewoon bij je vader in de leer en groeide er spelender wijs mee op als je er tenminste in geïnte- I Geef uw hooikiet een eereplaata in uw keuken, zjj belpt U uit te komen met uw rantsoen gas en elec- trtcltelt. Vergeet haar niet! Breng, als het maar •ven kan, uw eten dua voortaan slechts aan de kook en daarna meU4n In de hooi kis L Wikkel, om spüxeo warm te houden, de pan of schaal in enkele oude kranten, een een voudig, doch probaat middel. Ilial mrrr MHrnilr uit nitnclrr kolen!'

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 1992 | | pagina 18